Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Norma emisji Euro 7. Co zmienia? Jak wpłynie na cenę samochodu? Czy warto pospieszyć się z zakupem auta?
23
maj 2024

Wprowadzenie normy emisji Euro 7 planowane na 1 lipca 2030 roku, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży motoryzacyjnej w najbliższej dekadzie. Przepisy te, mające na celu dalsze ograniczenie emisji spalin, wprowadzą szereg nowych wymagań, które będą miały szeroki wpływ na produkcję i cenę samochodów. Wyjaśniamy o co chodzi w nowej normie Euro 7, jej założeniach oraz temu jaki będzie miała wpływ na rynek motoryzacyjny.

Co to jest norma emisji Euro 7?

Norma Euro 7 to kolejna iteracja przepisów regulujących dopuszczalną emisję spalin przez pojazdy. W porównaniu do obecnie obowiązującej normy Euro 6, Euro 7 wprowadza surowsze limity emisji cząstek stałych i innych zanieczyszczeń, takich jak podtlenek azotu (N₂O). Nowością jest również uwzględnienie emisji generowanych podczas ścierania opon i hamowania, co ma znaczący wpływ na całościowy bilans zanieczyszczeń pojazdów.

Założenia normy Euro 7

Główne założenia normy Euro 7 obejmują:

 • Zaostrzenie limitów emisji dla pojazdów osobowych i ciężarowych: Chociaż ogólne limity emisji przewidziane przez Euro 6 pozostają w mocy, wprowadzono surowsze wymogi dotyczące cząstek stałych. Dla pojazdów ciężarowych i autobusów zaostrzono limity emisji różnych zanieczyszczeń oraz po raz pierwszy wprowadzono regulacje dotyczące podtlenku azotu.
 • Emisje z hamulców i opon: Nowe przepisy uwzględniają emisje powstające podczas ścierania opon i hamulców. Jest to istotna zmiana, ponieważ te mikrocząsteczki przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, a dotychczas były pomijane w regulacjach.
 • Trwałość akumulatorów w pojazdach elektrycznych: Norma Euro 7 wprowadza wymogi dotyczące trwałości akumulatorów, co ma zapewnić dłuższą żywotność i bardziej ekologiczne zarządzanie zużytymi akumulatorami.
 • Dłuższy okres eksploatacji pojazdów: Wymogi dotyczące okresu eksploatacji zostały zaostrzone, co oznacza, że pojazdy będą musiały spełniać nowe standardy emisyjne przez dłuższy okres użytkowania.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/nowy-tucson/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Wpływ normy Euro 7 na cenę samochodów

Wprowadzenie normy Euro 7 będzie miało bezpośredni wpływ na koszty produkcji samochodów, co z kolei przełoży się na ich cenę końcową dla konsumentów. Według wyliczeń Parlamentu Europejskiego, koszty regulacyjne dla przemysłu motoryzacyjnego będą znaczne. Podano dość dokładne kwoty jednostkowa dla jednego auta z podziałem na samochody osobowe z silnikiem Diesla oraz benzynowym, a także oddzielnie w przypadku produkcji aut ciężarowych. Największy wzrost cen nowych rozwiązań ekologicznych będzie właśnie w przypadku tej ostatniej grupy. Oto dokładne wyliczenia unijnych ekspertów:

 • od 357 do 929 euro (około 1517 do 3948 zł) na pojazd w przypadku diesli,
 • od 80 do 181 euro (około 340 do 769 zł) na pojazd w przypadku modeli z silnikiem benzynowym,
 • od 3717 do 4326 euro (około 15797 do 18385 zł) na pojazd w przypadku pojazdów ciężarowych.

Dla przeciętnego konsumenta oznacza to wzrost cen nowych samochodów o kilka tysięcy złotych. Na przykład, bazowy model Volkswagen Golf z silnikiem diesla może zdrożeć o blisko 4 tysiące złotych. Dla bardziej luksusowych modeli, takich jak Audi Q7, wzrost ceny będzie bardziej zauważalny, choć w kontekście wysokiej ceny bazowej (344 tys. zł) może wydawać się mniej dotkliwy.

Czy warto pospieszyć się z zakupem auta przed wprowadzeniem normy Euro 7?

https://carsmile.pl/oferta/bmw/seria-1/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Decyzja o przyspieszeniu zakupu nowego samochodu zależy od kilku czynników:

 • Planowane zmiany cen: Wzrost cen spowodowany wprowadzeniem normy Euro 7 jest niemal pewny. Jeśli planujesz zakup nowego samochodu w najbliższych latach, warto rozważyć zakup przed wejściem nowych przepisów w życie, aby uniknąć wyższych kosztów.

 • Rodzaj pojazdu: Jeśli planujesz zakup samochodu z silnikiem diesla, wpływ nowych przepisów będzie bardziej odczuwalny. Dla samochodów benzynowych wzrost cen będzie mniej dotkliwy, ale nadal warto go uwzględnić.
 • Przyszłe regulacje i podatki: Warto pamiętać, że nowe przepisy to tylko część szerszej strategii Unii Europejskiej dotyczącej ograniczenia emisji. Możliwe są dodatkowe regulacje i podatki, które mogą wpłynąć na koszty posiadania samochodu w przyszłości.

 • Ekologiczne aspekty: Wprowadzenie normy Euro 7 ma na celu ochronę środowiska. Zakup samochodu spełniającego surowsze normy emisyjne może być bardziej ekologicznym wyborem, nawet jeśli wiąże się z wyższymi kosztami.

Podsumowanie

Norma emisji Euro 7 wprowadza znaczące zmiany, które będą miały szeroki wpływ na branżę motoryzacyjną. Surowsze limity emisji, uwzględnienie nowych źródeł zanieczyszczeń oraz wymagania dotyczące trwałości akumulatorów i okresu eksploatacji pojazdów przyczynią się do wzrostu kosztów produkcji, co przełoży się na wyższe ceny nowych samochodów. Dla konsumentów oznacza to konieczność rozważenia, czy warto przyspieszyć zakup auta przed wejściem nowych przepisów w życie. Decyzja ta zależy od wielu czynników, w tym planowanych zmian cen, rodzaju pojazdu oraz przyszłych regulacji i podatków.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/elantra/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Fot.

@Racool_ na Freepik

@Senivpetro na Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.