Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Czy warto kupić GAP?
23
lut 2024

Ubezpieczenie GAP to produkt, który ma zabezpieczyć leasingobiorców przed nieprzewidzianymi wydatkami. Z drugiej strony to opcja nie obowiązkowa przy podpisywaniu umowy, zatem wiele osób zastanawia się, czy to nie jest, aby uszczęśliwiania na siłę?  Wyjaśniamy co to jest GAP, kiedy warto go mieć, przed czym chroni i jak wybrać najlepszą ofertę?

GAP pochodzi od angielskiego skrótu Guaranteed Asset Protection. To nic innego jak dodatkowe ubezpieczenie, które proponuje nam zwykle firma leasingowa przy podpisywaniu umowy, choć produkt taki można nabyć także osobno u wielu ubezpieczycieli. Czy warto kupić GAP i w jakich przypadkach będzie można z niego skorzystać? Tego dowiedzie się z naszego poradnika.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/nowy-tucson/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP to specjalna polisa ubezpieczeniowa, która chroni właściciela pojazdu w przypadku, gdy wartość rynkowa pojazdu spada poniżej jest wartości kwoty leasingowej. Ubezpieczenie to ma uchronić leasingobiorce w sytuacji, gdy samochód ulega całkowitej szkodzie lub pada łupem złodziei. W takich sytuacjach ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością ubezpieczenia komunikacyjnego a faktyczną kwotą zadłużenia. W skrócie to nie leasingobiorca musi pokrywać wspomnianą różnicę, a robi to za niego ubezpieczyciel, u którego zawarliśmy polisę GAP.

Czy trzeba wykupić ubezpieczenie GAP leasingując auto?

Ubezpieczenie GAP jest zazwyczaj dobrowolne. To oznacza, że opcja ta nie jest warunkiem podpisania umowy leasingowe, ale warto rozważyć jej zakupu samochodowego.

Co daje GAP leasingobiorcy?

Główną korzyścią płynącą z ubezpieczenia GAP jest ochrona finansowa przed utratą wartości pojazdu. W przypadku poważnej szkody lub kradzieży, standardowe ubezpieczenie samochodu wypłaci tylko wartość rynkową pojazdu. W przypadku samochodów, które leasingujemy dłużej niż kilka miesięcy, różnice te mogą być już całkiem niemałe. Ubezpieczenie GAP uzupełnia taką rozbieżność między wartością na jaką podpisaliśmy umowę leasingową, a faktyczną wartością rozbitego lub skradzionego pojazdu. Krótko mówiąc, mają polisę GAP nie trzeba pokrywać jej z własnej kieszeni – ubezpieczenie umożliwia spłatę pozostałej kwoty zadłużenia bez sięganie do własnego portfela.

https://carsmile.pl/oferta/audi/a3/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Aktualnie na rynku mamy cztery rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy, finansowy, indeksowy oraz Casco. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Poniżej wyjaśniamy czym się od sobie różnią poszczególne rozwiązania:

 

  • GAP fakturowy - to najdroższa opcja ubezpieczenia. Tu odszkodowanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową stanowi różnicę między wartością pojazdu w dniu zdarzenia a ceną samochodu z faktury. To najbezpieczniejsza opcja dla firm kupujących pojazd o dużej wartości na kredyt lub w ramach leasingu.
  • GAP finansowy – tu rata będzie najniższa. W tym wariancie firma ubezpieczeniowa pokrywa różnicę między kwotą pozostałą do spłaty a kwotą odszkodowania, jaka została wypłacona z AC. Takie rozwiązanie jest dobrym wyjściem dla klientów, którzy korzystają z leasingu z niskim wkładem własnym lub wysoką kwotą wykupu samochodu.
  • GAP indeksowy – taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowanie do 20 – 30 proc. wartości rynkowej pojazdu w dniu wypadku albo kradzieży. Rozwiązanie to jest dobrą opcją w przypadku umów leasingowych na krótki okres.
  • GAP Casco – polisa taka pokrywa różnicę między wypłatą z OC lub Auto Casco a sumą ubezpieczenia AC.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Tu wszystko zależy od tego, którą opcję polisy GAP wybierzesz. Najdroższe jest ubezpieczenie GAP fakturowe, które może kosztować nawet 1,2 proc. wartości samochodu w skali roku, a najtańsze ubezpieczenie GAP finansowe – jego koszt to zwykle ok. 0,5 proc. wartości pojazdu w skali roku. Najczęściej polisę zawiera się na rok. Wybierając polisę w firmie leasingowej, składka doliczana jest do comiesięcznej raty kredytu lub leasingu.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie GAP?

Przy wyborze ubezpieczenia GAP ważne jest dokładne zrozumienie warunków polisy. Należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje różnice w wartości pojazdu na rynku wtórnym, a także czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia czasowe czy kilometrowe.

Ubezpieczenie GAP – jak kupić tanio i dobrze?


Najczęściej ubezpieczeni GAP zawierane podczas podpisywania umowy leasingowej, gdzie pośrednikiem jest firma udzielająca finansowania. To rozwiązanie wygodne, bo rata polisy „wrzucana” jest do raty czynszu inicjalnego. Jednak nie zawsze taka oferta jest najtańsza. Warto sprawdzić co oferują w tej kwestii firmy ubezpieczeniowe lub pośrednicy. Czasem „na mieście” można wynegocjować nieco lepsze warunki, choć nie jest to regułą. Co ważne, ubezpieczeni GAP często można dokupić już po zawarciu umowy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że do ceny polisy nie jest doliczany podatek VAT, jak to ma miejsce w opcji zawarcia kosztów polisy w racie leasingowej. W przypadku takiego rozwiązania warto zaznaczyć, że odszkodowanie trafia na konto leasingobiorcy, a nie firmy leasingującej.

https://carsmile.pl/oferta/dacia/jogger/kombi-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Czy są alternatywy dla ubezpieczenia GAP?

Za pewną alternatywę, choć niedoskonałą, dla ubezpieczenia GAP można uznać polisę auto Casco ze stałą sumą ubezpieczenia. W tym przypadku jednak ubezpieczenie takie chroni w pełni leasingobiorcę wyłącznie przez rok. Po 12 miesiącach suma ubezpieczenia jest indeksowana do wartości rynkowej i zabezpiecza leasingobiorcę przez kolejny rok na ustaloną kwotę, po czym znowu jest aktualizowana do wartości rynkowej pojazdu.

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Podsumowując, ubezpieczenie GAP jest wartościową opcją dla osób, które chcą zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami utraty wartości pojazdu. Kluczowe jest jednak dokładne zrozumienie warunków polisy i dostosowanie ubezpieczenia do własnych potrzeb i sytuacji finansowej.

Fot. Freepik

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.