Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Ubezpiecznie GAP w leasingu samochodów
07
gru 2023

Poważny wypadek i szkoda całkowita, albo kradzież to niestety początek kłopotów leasingobiorcy. Może się bowiem okazać, że firma nie tylko straci auto, ale także zostanie jeszcze z zobowiązaniami, bo ubezpieczyciel nie pokrył w pełni ceny auta. Przed taką niespodzianką można się jednak zabezpieczyć – wystarczy wcześniej kupić ubezpieczenie GAP. Tym razem zgłębiamy tajniki mechanizmu tego specyficznego ubezpieczenia.

Leasing samochodowy to nadal rozwiązanie numer jeden wśród form pozyskania nowego auta w firmach. O formach leasingu pisaliśmy już nie raz, porównywaliśmy opłacalność leasingu samochodowego względem najmu i kredytu, wyjaśnialiśmy także korzyści podatkowe płynące z leasingu samochodu. Teraz przyszedł czas na magiczny skrót, który najczęściej wypowiadany jest jednym tchem wraz ze słowem leasing – mowa o ubezpieczeniu GAP (Guaranteed Auto Protection). W tym artykule postaramy się wyjaśnić w kilku żołnierskich słowach: co to jest GAP, czy warto rozważyć zakup takiego ubezpieczenie i jakie korzyści przynosi leasingobiorcom?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP jest swoistym mostem pomiędzy wartością ubezpieczeniową samochodu określoną przez polisę autocasco, a pozostałą kwotą do spłaty w ramach umowy leasingowej. GAP stanowi zabezpieczenie finansowe leasingobiorcy w sytuacji szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, gdy standardowe ubezpieczenie autocasco nie pokryje pełnej wartości samochodu. W dużym skrócie: GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością początkową pojazdu a jego aktualną ceną rynkową.

Co ciekawe, ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla pojazdu fabrycznie nowego, jak i używanego. GAP działa zarówno w przypadku szkód spowodowanych przez kierującego pojazdem oraz w sytuacji, gdy sprawcą jest kierowca innego pojazdu. Ubezpieczenie to zwykle zawiera się razem z polisą autocasco. Co ważne, GAP jest ubezpieczeniem dobrowolnym.

https://carsmile.pl/oferta/audi/a3/hatchback-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Rodzaje ubezpieczenia GAP

GAP finansowy. Najczęściej łączy się go z umowami leasingu i kredytów bankowych. W tym rozwiązaniu kredytobiorca otrzymuje różnicę między pozostałymi do spłaty ratami leasingowymi, a kwotą odszkodowania wypłaconego z polisy AC.

GAP fakturowy. To zdecydowanie najpopularniejsza odmian ubezpieczenia umów leasingowych samochodów. Ta forma ubezpieczenia w pełni chroni wartość początkową pojazdu. GAP fakturowy pokrywa pełną różnicę pomiędzy wartością z faktury zakupu samochodu a wartością wypłaconego odszkodowania z polisy AC. Oczywiście tu także zakłada się limit kwotowy, ale zwykle znacznie wyższy niż potencjalna różnica, jaka może wystąpić między wypłaconym odszkodowaniem, a wartością zakupu nowego auta.

 

GAP indeksowy. Także oferuje ochronę przed utratą wartości, ale nie pełną, bo posiada ograniczenie procentowe (np. nie więcej niż 10 lub 20 proc. – w zależności od wybranej wersji). W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży suma odszkodowania z polisy AC/OC zostaje zwiększona o procent ustalony w umowie ubezpieczeniowej. Resztę dopłaca z własnej kieszeni leasingobiorca.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

To jak faktycznie działa ubezpieczenie typu GAP najłatwiej będzie wyjaśnić na przykładzie. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji, w której leasingobiorca decyduje się na nowy samochód o wartości np. 100 tys. zł. Załóżmy, że umowa leasingowa podpisana jest na okres 36 miesięcy. Po drodze jednak leasingobiorca ma pecha i już po nieco ponad roku samochód ulega poważnej szkodzie, a ubezpieczenie autocasco wypłaca jedynie 70 000 zł. Bez ubezpieczenia GAP, leasingobiorca pozostaje z zadłużeniem w wysokości 30 000 zł, które musi uregulować z własnej kieszeni. I właśnie tu do gry wchodzi ubezpieczenie GAP, które wyrównuje tę różnicę, chroniąc pechowego leasingobiorcę przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Korzyści jakie daje ubezpieczenie GAP?

Chyba najważniejszą korzyścią płynącą z posiadania GAP jest bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed nieplanowanymi wydatkami. Powyżej omówiliśmy przykład auta za 100 tys. km, ale warto pamiętać, że w przypadku znacznie droższych samochodów sumy, które trzeba byłoby wyłożyć z własnej kieszeni w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży, mogą być wielokrotnie większe!

https://carsmile.pl/oferta/volvo/xc-90/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP i od czego zależy jego cena?

Koszt ubezpieczenia GAP jest uzależniony od kilku czynników, m.in.:

  • wartości samochodu,
  • okresu leasingu,
  • warunków oferowanych przez ubezpieczyciela.

Przykładowo, składka może wynosić od 1 do 5 procent wartości samochodu, jednak warto indywidualnie negocjować umowę i wysokość składki. Często ubezpieczyciele mają pole do manewru i negocjacji ostatecznej ceny polisy.

 

Ubezpiecznie GAP - podsumowanie

Podsumowując, ubezpieczenie GAP to ciekawe rozwiązanie dla osób korzystających z leasingu samochodowego, szczególnie aut drogich i bardzo drogich. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez ubezpieczyciela i dostosować je do własnych potrzeb i możliwości finansowych. My polecamy GAP fakturowy.
https://carsmile.pl/oferta/hyundai/elantra/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Fot.

Freepik

@fxquadro na Freepik

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.