Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Czy leasing wpływa na zdolność kredytową?
10
wrz 2019

Leasing to wciąż najpopularniejszy sposób na finansowanie auta do firmy. Czy decydując się na tę formę finansowania przedsiębiorstwo musi obawiać się utraty zdolności kredytowej oraz ograniczenia zaufania banku do jej możliwości spłacania zaciągniętych zobowiązań? To zależy.

Leasing a zdolność kredytowa

Czy leasing obniża zdolność kredytową? Wszystko zależy od tego, na jaki leasing się zdecydowaliśmy, bowiem różne rodzaje leasingu stanowią różne obciążenie w oczach instytucji bankowych oceniających zdolność kredytową. Jeśli jednak leasing jest obciążeniem ratalnym ponoszonym z tytułu posiadanych środków trwałych, wówczas nie będzie on wpływał na zdolność kredytową firmy (lub będzie wpływał w niewielkim stopniu).

Niemniej banki o wiele przychylniej patrzą na przedsiębiorstwa z podpisanymi umowami leasingowymi niż z zaciągniętymi kredytami w instytucjach bankowych lub finansowych, ponieważ zobowiązania te w mniejszej mierze wpływają na wysokość przychodów uzyskiwanych przez firmę.

Leasing operacyjny

Zdecydowanie najchętniej wybieraną formą finansowania jest leasing operacyjny. W przypadku podpisania umowy na leasing operacyjny leasingowane pojazdy pozostają własnością firmy leasingowej do czasu ich wykupu oraz zakończenia umowy.

W związku z tym, że leasingowany samochód pozostaje uwidoczniony w bilansie firmy leasingowej, a nie w bilansie przedsiębiorcy, tego typu leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową firmy. Co więcej, taki leasing nie jest umieszczany w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Z drugiej jednak strony bank może potraktować konieczność spłacania comiesięcznych rat leasingowych jako dodatkowe koszty uzyskania przychodu obniżające dochód firmy, zatem mogące bezpośrednio przyczynić się do obniżenia zdolności kredytowej. Ostateczna decyzja dotycząca zdolności kredytowej firmy posiadającej leasing operacyjny pozostaje w gestii instytucji bankowych.

Leasing finansowy

Czy leasing finansowy wpływa na zdolność kredytową? Wybierając tę formę leasingu leasingowany pojazd wykazywany jest w firmowych księgach, zatem do kosztów uzyskania przychodu zalicza się zarówno odpisy amortyzacyjne, jak i odsetki rat leasingowych.

W związku z tym leasing finansowy w mniejszym stopniu wpływa na zdolność finansową przedsiębiorstwa względem leasingu operacyjnego, przez co instytucje bankowe mogą zaoferować firmie korzystniejsze produkty finansowe.

Czynniki mające wpływ na zdolność kredytową i leasingową

Należy pamiętać, że zarówno zdolność kredytowa, jak i zdolność leasingowa wyliczane są na podstawie wielu zmiennych – m.in. obrotów firmy, jej dochodu, majątku, zobowiązań, czasu działalności na rynku czy jej historii zadłużeń. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatni zamknięty rok obrachunkowy, firma będzie w stanie otrzymać leasing w kwocie, która nie przekroczy ok. 60% rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Poza obrotami w obliczaniu zdolności leasingowej i kredytowej bierze się pod uwagę jej dochód, który teoretycznie powinien być większy niż 12 rat leasingowych.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.