Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Coraz trudniejsza dostępność nowych samochodów
07
cze 2021

Branża motoryzacyjna, dotknięta już mocno przez pandemię koronawirusa, aktualnie musi zmierzyć się z kolejnym poważnym problemem – brakiem podzespołów elektronicznych do samochodów. Okazuje się, że niektóre modele czekają na placach na pojedyncze podzespoły, niektóre fabryki są wręcz zatrzymywane, a czasy dostawy nowych auta zaczynają się mocno wydłużać.

Tak trudnych czasów dla branży motoryzacyjnej dawno już nie mieliśmy. Rok 2020 dotknął producentów potężnymi spadkami sprzedaży związanymi z zamykaniem gospodarek, potem problemem z zerwanymi łańcuchami dostaw, a teraz kiedy popyt zaczął wracać do normalności, okazuje się, że pojawia się problem z niektórymi podzespołami. Głównym winowajcą okazują się, m.in. elementy elektroniki, których w nowoczesnych autach jest coraz więcej, a ich dostępność mocno została ograniczona.

Doszliśmy do tak kuriozalnych sytuacji, w których wyprodukowane i w prawie w 100 procentach gotowe auta, są składowane na nieczynnych lotniskach, zamkniętych torach wyścigowych, w oczekiwaniu na chipy, bez których są bezużyteczne. Co więcej, produkcję niektórych modeli wręcz się zatrzymuje, żeby utrzymać płynność dostaw bardziej popularnych lub rentownych dla producenta modeli.

 

Auto z salonu – kolejki po auta się wydłużają

Niestety, problemy z dostępnością nowych samochodów, nie ominęły także polskich dilerów. Czas oczekiwania na auto zamówione w salonie zaczyna się niebezpiecznie wydłużać. Każdy, kto w ostatnim czasie próbował skonfigurować auto pod własne gusta, z pewnością spotkał się z ostrzeżeniem, że czas produkcji wyraźnie się wydłużył. Co więcej, wątpliwe, żeby któryś sprzedawca był w stanie zagwarantować, że auto dojedzie do salonu w szacowanym terminie. Raczej bardziej lojalni sprzedawcy przestrzegają, że sytuacja jest dynamiczna, i nie gwarantują, że za miesiąc lub dwa nie zadzwonią z wiadomością o kolejnym przesunięciu terminu dostawy samochodu.

Jak skrócić czas oczekiwania? Na przykład w salonie BMW dowiecie się, że jeśli ominiecie problematyczne elementy wyposażeni dodatkowego (czyt. te, do których brakuje aktualnie części), to nowe auto będzie gotowe do odbioru w miarę akceptowalnym terminie. W innym przypadku czas realizacji może wydłużyć się do nawet 7 miesięcy, a i to może nie być ostanie słowo, jeśli sytuacja nie wróci w tym czasie do normy.

Drugie wyjście to wybierać nowe auto spośród samochodów już wyprodukowanych, znajdujących się w Polsce i czekających na klienta. Takich samochodów można szukać u poszczególnych dilerów lub, co jest wygodniejsze, np. w firmie Carsmile, która współpracując z dealerami z całej Polski, dzięki czemu oferuje największą bazę aut dostępnych od ręki. Co więcej, Carsmile gwarantuje naprawdę szybki odbiór auta lub jego dostawę pod dom – nawet w ciągu 48 godzin, a jeśli nie jest to możliwe samochód zastępczy do czasu dostarczenia odpowiedniego modelu.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.