Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Pracownik sam wybierze auto służbowe – ruszył Carsmile Benefit
28
lip 2023

Pandemia zmieniła sposób korzystania z aut służbowych. Pracownicy mniej się przemieszczają, ponieważ więcej spraw załadowują online. W efekcie samochód służbowy często przestaje być narzędziem pracy, a staje się „benefitem”, dostępnym dla każdego, niezależnie od stanowiska – wynika z najnowszych badań. Carsmile stworzył platformę, na której pracownicy i współpracownicy korporacji mogą wybierać samochody służbowe i prywatne, oferowane na preferencyjnych warunkach. Mają dostęp do szerokiej gamy pojazdów i różnych form finansowania.

Samochód służbowy jest jednym z najpopularniejszych pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Ten rodzaj dodatkowych świadczeń udostępnia zatrudnionym 66% pracodawców – wynika z badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie Carsmile przez ICAN Institute. Bardziej powszechne okazały się jedynie: dofinansowanie wypoczynku, prywatna opieka medyczna, karta sportowa oraz elastyczny czas pracy. Samochód służbowy, choć wciąż jest bardzo popularny, stopniowo zmienia swoją rolę, czy to na skutek uelastyczniania rynku pracy, czy też na skutek wdrażania strategii ESG przez korporacje.

800 przebadanych pracowników z 300 firm

W badaniu oceniono popularność aż 20 różnych benefitów pracowniczych. W sondażu wzięło udział 300 firm średnich i dużych firm, zatrudniających co najmniej 50 pracowników, a odpowiedzi udzielali w ich imieniu menedżerowie wyższego szczebla, głównie szefowie HR.

O ile dwie trzecie przebadanych firm deklaruje posiadanie floty pojazdów służbowych, to dostęp do nich ma zaledwie 11% pracowników. Badaniem przeprowadzonym na zlecenie Carsmile objęto w sumie 800 osób zatrudnionych na różnych szczeblach organizacji: menedżerów, ekspertów oraz pracowników fizycznych. Najgorzej wyposażona w auta służbowe jest ta ostatnia grupa (zaledwie 4%). Najwięcej pojazdów służbowych przypada natomiast na stanowiska menedżerskie (23% badanych z tej grupy deklaruje, że ma do nich dostęp).

Mniejsza mobilność

- Ograniczenie mobilności pracowników, do jakiego doszło w czasie pandemii, ma nadal miejsce ponieważ wiele spraw biznesowych załatwia się online. Pracownicy coraz rzadziej się przemieszczają, czy to na krótkich, czy dłuższych dystansach. W efekcie auta służbowe przestają być niezbędnym narzędziem pracy, a coraz częściej stają się benefitem. Dotyczy to w szczególności pracowników biurowych - ocenia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że o ile tylko 11% badanych pracowników deklaruje dostęp do auta służbowego, to aż 76% skorzystało z „benefitu pracowniczego” w formie auta u obecnego pracodawcy. Może to być np. samochód współfinansowany przez pracodawcę, wyleasingowany na preferencyjnych warunkach, czy też auto „na weekend”.

Nowa platforma - Carsmile Benefit

Te nowe trendy zamierza wykorzystać Carsmile udostępniając nowe narzędzie, które ułatwi korporacjom zarządzanie polityką „samochodową”. – Auto w firmie to dziś temat złożony. Składa się na niego wiele czynności, jak: zarządzanie flotą, zamówienia, negocjowanie warunków zakupu pojazdów różnych marek, wybór spośród różnych form finansowania aut, przedstawienie pracownikom bogatej oferty pojazdów, nie tylko tych służbowych, ale również prywatnych, jakie mogą wynająć czy kupić na preferencyjnych warunkach. Opracowanie polityki współfinansowania tych pojazdów na różnych stanowiskach. Wymaga to profesjonalnych narzędzi – twierdzi wiceprezes Carsmile.

https://benefit.carsmile.pl/

W odpowiedzi na te potrzeby powstał Carsmile Benefit, który pod względem technicznym oraz wizualnym przypomina platformę carsmile.pl, z tą różnicą, że jest to serwis dla pracowników i współpracowników korporacji. – Carsmile Benefit to platforma do prezentacji oferty samochodów dostępnych dla pracowników danej organizacji oraz wygodnego zamawiania pojazdów kilkoma kliknięciami. Mogą to być zarówno samochody do użytku prywatnego, oferowane na preferencyjnych warunkach, jak i auta służbowe. Platforma umożliwia przedstawienie setek modeli samochodów różnych marek, oferowanych w różnych formach finansowania, tj. wynajmu długoterminowego, leasingu, kredytu czy zakupu gotówkowego z uwzględnieniem ewentualnego dofinansowania ze strony pracodawcy. We współpracy z Carsmile pracodawca definiuje zakres oferty aut oraz przyznaje dostępy do poszczególnych propozycji wybranym pracownikom, identyfikowanym np. po adresie e-mai – wyjaśnia Krzysztof Radke, odpowiedzialny za rozwój Carsmile Benefit. Carsmile może się już pochwalić pierwszymi umowami udostępnienia tej platformy.

Większa lojalność pracowników

Z badań przeprowadzonych przez ICAN Institute wynika, że 55% średnich i dużych firm oferuje auta swoim pracownikom w formie benefitu, czy to umożliwiając wynajem lub zakup pojazdu na preferencyjnych warunkach, czy też finansując ratę za auto (pod pewnymi warunkami jest to korzystniejsze podatkowo od wypłaty ekwiwalentu w formie wynagrodzenia). – Z naszych doświadczeń oraz przeprowadzonych badań wynika, że „benefity samochodowe” zwiększają satysfakcję pracowników, a także podnoszą poziom ich lojalności względem pracodawcy – komentuje Krzysztof Radke. Coraz więcej firm jest tego świadomych, choć póki co szeroki dostęp do takich świadczeń, a więc także dla pracowników niskiego szczebla, oferuje tylko kilka procent badanych pracodawców.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.