Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Błędy młodych kierowców
19
lip 2022

Początkujący kierowcy często popełniają dość proste błędy na drodze. Niestety ich konsekwencje takie błahe już nie da – postanowiliśmy przyjrzeć się tym, które młodziaki za kółkiem popełniają najczęściej.

Brak doświadczenia, ułańska fantazja, „nieśmiertelność”, brak wyobraźni, a czasem zwykła nieuwaga – przyczyn błędów popełnianych przez młodych kierowców, może być sporo, niestety skutki każdego z osobna i wszystkich razem, mogą okazać się opłakane. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska tym z błędów młodziaków, które naszym zdaniem zdarzają się najczęściej.

Błędy młodych kierowców – niedostosowanie prędkości

Podczas nauki jazdy bardzo skrupulatnie przestrzegane są przepisy dotyczące prędkości jazdy, co zresztą jest zrozumiałe, niestety część młodych kierowców zdaje się o tym bardzo szybko zapominać, już po otrzymaniu prawa jazdy. Ułańska fantazja niestety ma często bardzo opłakane skutki – zwłaszcza gdy nocą ekipą młodzież wraca z dyskotek itp. To wtedy najczęściej niedostosowanie prędkości jazdy do warunków kończy się tragicznie. Nie jest to dziwne, bo na kursach można dowiedzieć się, że jazda zbyt szybko jest niebezpieczna, ale jak wyprowadzić samochód w sytuacji granicznej już nie. Niestety młodzi ludzie dość często do niej doprowadzają.
Z drugiej strony zbyt wolna jazda też może być niebezpieczna, ale to w tylko bardzo określonych przypadkach – np. podczas zmiany pasa z prędkością 30 km/h, gdy wszyscy w danym miejscu jadą 70!

Błędy młodych kierowców – mistrz driftu

Pewnie każdy z Was widział filmiki z parkingów marketów, na których drift, bądź wywoływanie poślizgów przy pomocy hamulca ręcznego zakończyły się mniej lub bardziej źle. Zwykle auta młodych adeptów pseudo driftu trafiały w krawężniki, latarnie a także w inne pojazdy. W ekstremalnych przypadkach uderzały w osoby, obserwujące te wyczyny. Uszkodzenia ciała, mienia a do tego srogie mandaty, które za tego typu wybryki może wystawiać policja – to wciąż nie wystarcza, bo wciąż tego typu akcje mają miejsce. O wyskakiwaniu z rond (niektórzy śmieją się, że to nasz sport narodowy), nie będziemy się jakoś szczególnie rozpisywać, bo te wybryki wykonują nie tylko młodzi adepci kierownicy.

Błędy młodych kierowców – jazda pod wpływem

Ponownie napiszmy, że skłonność do prowadzenia pod wpływem nie jest domeną młodzieży, ale… ona również siada czasem za kółkiem po alkoholu lub narkotykach. Zwłaszcza to drugie dotyczy bardziej młodszych osób. Niestety dość często zdarza się niektórym z nich prowadzić pod wpływem i nawet jeśli są to miękkie narkotyki należy zdawać sobie sprawę, że pogarszają one odbiór świata i spowalniają reakcje. A te ostatnie mają kolosalne znaczenie w momencie gdy coś złego dzieje się na jezdni. Zwykle w takich sytuacjach decydują ułamki sekund.

Błędy młodych kierowców – brawura

Co ciekawe brawurowa jazda to nie tylko ta ze zbyt dużą prędkością, ale także ta, która za nic ma inne względy bezpieczeństwa. Lawirowanie między samochodami, gdy pasów jest więcej, po to by na najbliższym czerwony zająć pole postion, jazda bez kierunkowskazu, wyprzedzanie poboczem na autostradzie (takie filmiki też widzieliśmy w sieci), niezapinanie pasów bezpieczeństwa, słuchanie głośnej muzyki, ignorowanie znaków drogowych – te i wiel,e wiele innych przewinień, może zdarzyć się młodym kierowcom.

Błędy młodych kierowców – brak doświadczenia

Brak doświadczenia sam w sobie nie jest błędem, ale może do takowych prowadzić. Jeśli nigdy nie jechałeś po lodzie, we mgle, podczas bardzo obfitych opadów, a także 1000-kilometrowej trasy, nie wiesz z czym się możesz mierzyć w takim wypadku. Masz bowiem do czynienia tylko z teorią (o ile miałeś), a rzeczywistości to zupełnie coś innego, niż nauka o niej. Dopóki samemu nie przeżyje się pewnych rzeczy za kółkiem, trudno często jest je sobie nawet wyobrazić. Niestety, sam musisz zobaczyć po raz pierwszy na poboczu sarnę nocą i sam będziesz wiedział następnym razem, gdzie masz patrzeć i z jaką prędkością jechać nocą w lesie. Nie ma niestety innej drogi, niż zdobywanie doświadczenia przez młodych kierowców.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.