Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Samochody poleasingowe. Jak uniknąć wpadki?
12
lip 2023

Gdzie szukać pewnego auta z drugiej ręki? Komisy i prywatni handlarze to spora loteria, a ofert prywatnych jest dziś, jak na lekarstwo. Jest jednak jeszcze jedna opcja – samochody poleasingowe. Oferta jest tu całkiem duża, a ryzyko znacznie mniejsze w porównaniu do auta importowanych.

Samochody służbowe – u wielu osób kojarzą się z samochodami porozbijanymi, zaniedbanymi i nieszanowanymi. Dodatkowo nie pomagają żarty w stylu „Jaki jest najlepszy samochód terenowy? Auto firmowe”. Oczywiście w każdym żarcie jest ziarnko prawdy, ale z drugiej strony wśród samochodów poleasingowych można znaleźć sporo atrakcyjnych ofert. Pamietajmy, że pojazdy firmowe zwykle są terminowo i rzetelnie serwisowane. W dodatku są to też auta stosunkowo młode od 3 do 5 lat,  i dość często z nie tak potężnym przebiegim, jak wiele osób sądzi (wyjątek stanowią auta przedstawicieli handlowych i pracujące na długich trasach pojazdy dostawcze).

 

Gdzie szukać samochodów poleasingowych?

Firmy leasingowe albo sprzedają swoje auta przez pośredników, albo mają swoje place, gdzie auta można obejrzeć, odpalić i przejechać się nim. Rzadziej można je kupić na specjalnych serwisach aukcyjnych, choć i takie działają w naszym kraju. Najprościej jednak szukać u źródła, czyli bezpośrednio w firmach udzielających leasingu. Co prawda cześć pojazdów trafia do pośredników, ale najlepiej szukać u źródeł. Dlatego poszukiwania radzimy rozpoczynać od stron internetowych leasingodawców. Tam często znajdują się albo bezpośrednie oferty sprzedaży albo informacje, gdzie można je znaleźć. Najwięksi gracz na rynku mają oddzielne serwisy ogłoszeniowe z ofertą samochodów poleasingowych. Trzeba też pamiętać, że zaletą zakupu aut w firmie leasingowej, zwykle oprócz opcji zakupu samochodu za gotówkę, można też sfinansować je w formie leasingu lub najmu długoterminowego. I to bez względu, czy ma się działalność gospodarczą, czy jest się osobą prywatną.

Jakie są zalety aut poleasingowych?

Chyba największą zaletą używanych aut kupowanych bezpośrednio u leasigobiorców jest pewna i naprawdę rozległa historia pojazdu. Nikt tu nic nie ukrywa, a wręcz przeciwnie, stara się dostarczyć jak najszerszej wiedzy na temat nie tylko zaleta, ale głównie wad danego pojazdu. Wybierając opcjie zakupu samochodu poleasingowego, możesz być pewny, że dostaniesz do wglądu raport o aucie sporządzony przez rzeczoznawcę. Dość często to całkiem obszerna broszura z:

  • wynikami pomiaru grubości lakieru,
  • oceny działania układu napędowego,
  • zużycia wnętrza,
  • stanu opon,
  • obszernej dokumentacji zdjęciowej z uszkodzeniami i wadami auta.

 

Dodatkowo większość aut poleasingowych ma udokumentowaną historię serwisową, pełną dokumentację i bardzo niewielkie ryzyko, że ktoś coś zatai. Jeśli auto miało kolizje lub uczestniczyło w wypadku, na pewno sprzedająca firma o tym poinformuje. Jednym słowem, zakup auta poleasingowego obarczony jest znacznie mniejszym ryzykiem, niż kupno egzemplarza z nieznanego źródła. Ostatnią, ale wcale nie najmniej znacząca zaletą, jest forma sprzedaży. Kupując auto od firmy, nabywca jest zwolniony z podatku od czynności prawnych, czyli oszczędza 2 proc. od wartości (rynkowej) samochodu.


Czy osoba prywatna może kupić samochód poleasingowy?

Oferta aut poleasingowych głównie jest skierowana do klientów indywidualnych, nie mających działalności gospodarczej, ale nie oznacza to, że nie mogą korzystać z niej firmy. W obu przypadkach w grę wchodzi zarówno zakup za gotówkę, jak i w formie leasingu lub pożyczki. Warto pamiętać, że większość firm leasingowych ma w ofercie także produkty finansowe skierowane dla przeciętnego Kowalskiego nie prowadzącego działalności gospodarczej. Inną kwestią już jest to, co jest korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem.

 

Jakie dokumenty potrzebne są przy zakupie auta poleasingowego?


Na koniec kilak słów o formalnościach. Kupując auto poleasingowego najczęściej mamy do czynienia z firmą. To oznacza, że sprzedaż odbywa się na fakturę, która jak już wspominaliśmy zwalnia kupującego (osobę prywatną) z odprowadzania podatku od czynności cywilno-prawnych. Jednak to. jak wyglądają formalności zależy od tego, czy wykupujemy od leasingodawcy auto wcześniej przez siebie leasingowane, czy kupujemy pojazd od przedsiębiorcy lub pośrednika.


Rejestracja po wykupie z leasingu:

Po wniesieniu opłaty rezydualnej kończącej leasing, firma leasingowa czyli finansujący przenosi własność samochodu na korzystającego, czyli leasingobiorcę. Nowy właściciel dostaje w takim przypadku:

  • Faktur VAT tzw. wykupowa,
  • Karta pojazdu – jeśli jeszcze była wdana,
  • Aktualny KRS leasingodawcy.

 

Rejestracja auta poleasingowego kupionego od pośrednika – dokumenty:

Zakup auta poleasingowego przez pośrednika lub przedsiębiorcę, który wykupił leasingowane auto jest nieco bardziej skomplikowany, ale tylko w sytuacji, gdy firmy te nie zarejestrują na siebie kupionego samochodu, tylko postanawia go sprzedać dalej. W takim przypadku dowód rejestracyjny jest na firmę leasingową, a dowodem na prawo do dysponowania i zbywania auta jest faktura zakupy/wykupu. To dokumenty wystarczające do rejestracji, ale pod jednym warunkiem, że faktura pośrednia będzie oryginałem.

Na koniec jeszcze warto przypomnieć, że od dłuższego czasu (z zawieszeniem na czas pandemii) nowy właściciel samochodu ma obowiązek zgłoszenia nabycia auta w 30 dni od jego zakupu. Nie dopełnienie tej formalności, może skończyć się karą pieniężną w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych.

Fot. Freepik.com
@xb100

@fxquadro
@senivpetro

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.