Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
SUV czy kombi. Który lepszy? Jak wybrać dla siebie?
22
mar 2024

SUV-y coraz częściej mają bagażniki wielkości dużych samochodów typu kombi, ale czy są one tak samo użyteczne? Na te i na inne pytanie związane z różnicą między SUV-em a kombi, postaram się odpowiedzieć w tym tekście – zapraszamy!

Kombi to nadwozie od wielu lat dostępne na rynku – najprościej można je określić jako powiększenie tylnej części pojazdu, po to by zmieściło się tam więcej bagaży. W przypadku SUV-a, który nieco krócej jest dostępny, a do tego popularność zyska dopiero w ostatnich latach, zasadniczo nie ma on innego nadwozia niż hatchback. Oczywiście zdarzają się SUV-y określane mianem crossoverów (to te mniejsze o niższym nadwoziu) oraz SUV-y coupe, w których dalej mamy pięciodrzwiowe nadwozie, tyle, że projektanci obniżyli jego tylną część.

Czym różnią się samochody typu SUV od kombi?

Auto typu kombi powstało zazwyczaj na bazie samochodu typu sedan. Ma zwykle większość nadwozia identyczną z sedanem tego samego modelu. Możliwe warianty nadwozi to również liftback i hatchback, które również są podobne do siebie. Oczywiście tylna część auta typu kombi jest inna niż w pozostałych wersjach, co wymuszone jest faktem dodania większej liczby litrów przestrzeni bagażowej i tylnej dużej niemalże pionowej klapy.

Czasem zdarza się, że w przypadku wersji kombi producent zwiększa minimalnie rozstaw osi względem pozostałych wersji auta, tak by zwiększyć możliwości przewozowe modelu (przy okazji zwiększając ilość miejsca na tylnej kanapie). W przypadku SUV-a mamy praktycznie zawsze do czynienia z nadwoziem typu hatchback i zawsze jest ono pięciodrzwiowe. Czasem, tak jak już wspomnieliśmy SUV określany jest mianem coupe, oznacza to zazwyczaj, że ma ostrzej schodzącą linię dachu. Zdarza się, że w ramach jednego modelu oferowane są zwykłe SUV-y i wersje coupe (robi tak np. Audi z Q5), czasem wersja ze ściętym dachem powstała na bazie innego modelu ma inne oznaczenie, ale wiadomo, że technicznie jest to praktycznie identyczny model (tak jest z autami BMW). Jest też kilka mniej typowych przykładów, ale są one tak rzadkie, że nie ma się co nimi specjalnie zajmować. Napiszmy to jednak dla porządku – zdarzają się SUV-y trzydrzwiowe, zdarzają się wersje cabrio a nawet jest jeden sedan.

https://carsmile.pl/oferta/audi/q5-sportback/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Porównanie zalet i minusów obu typów samochodów

Jeśli porównamy zwykle kombi z typowym SUV-em da się zauważyć kilka podstawowych różnic. SUV ma wyższy próg załadunku, trzeba więc wyżej dźwigać pakunki (to samo można napisać też o bagażnikach dachowych, do których dostęp jest w zwykłym aucie łatwiejszy). Długo było tak, że SUV-y miały mniejsze bagażniki od porównywalnych kombi. Dzisiaj można napisać, że ta przepaść nieco się zmniejsza i producenci nauczyli się robić duże kufry w SUV-ach. Wciąż można jednak przyjąć, że bagażnik tradycyjnego kombi, jest raczej dłuższy niż ma to miejsce w SUV-ie.

W zależności od tego jak opada tylna część pojazdu SUV-a, możemy też mówić o nieco mniejsze ilości miejsca, gdy wykorzystamy przestrzeń po dach (dotyczy to zwłaszcza SUV-ów coupe). Prawda jest jednak taka, że takie wykorzystanie auta nie jest częste oraz to, że wymaga dodatkowego zabezpieczenia pasażerów auta (zwykle siatką nad kanapą). Coraz częściej bagażniki SUV-ów ograniczają baterie (stosowane w hybrydach). To zrozumiałe, że producenci walczą o jak najniższe spalanie tych wielkich aut.

Ale SUV-y mają też przewagę nad zwykłymi kombi, która wynika z faktu, że są podwyższone. Łatwiej się do nich wsiada i z nich wysiada, lepiej radzą sobie na polnych drogach (wyższy prześwit), łatwiej podjechać nimi pod krawężniki i lepiej z nich widać. Tradycyjne kombi mniej za to palą, mają mniejsze wymiary (chociaż niekoniecznie długość), mniej rzucają się w oczy (jeśli to ma dla Was znaczenie).

https://carsmile.pl/oferta/volkswagen/t-roc/crossover-leasing-wynajem-dlugoterminowy


Warto dodać, że kilka modeli zwykłych kombi ma wersje uterenowione (np. Audi, Volvo, ale też czasem Mercedes, VW itp.), które stanowią pomos między tymi dwoma rodzajami pojazdów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze samochodu? SUV czy kombi?

Przy dylemacie czy lepsze będzie dla Was kombi czy SUV, warto zastanowić się do czego Wasz samochód będzie wykorzystywany. Jeśli weźmie się porównywalne kombi i SUV-a, np. najnowszego VW Passata i VW Tiguana, możliwości przewozowe tych samochodów będą porównywalne. Ich bagażniki są ogromne, z tyłu jest dużo miejsca, mają te same silniki a do tego dobre wyposażenie. Pytania w tym wypadku dotyczyć powinny tego czy:
- macie zamiar opuszczać drogi utwardzone (SUV)
- zależy Wam na niższej cenie (kombi)
- liczy się dla Was łatwość wsiadania do auta (SUV)
- najważniejsze są osiągi i niskie spalanie (kombi)
- chcecie być modni (SUV)

https://carsmile.pl/oferta/skoda/superb/kombi-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Czy SUV jest bezpieczniejszy od kombi?

Co do zasady SUV nie jest bezpieczniejszy od kombi i może dostać tyle samo gwiazdek i punktów w testach Euro NCAP. Warto jednak pamiętać o jednym elemencie – w momencie wypadku duże znaczenie w aucie odgrywa masa, wystarczy wyobrazić sobie, co dzieje się z osobówką podczas zderzenia z ciężarówką. SUV-y zazwyczaj ważą więcej niż porównywalne auta segmentu kombi. Czyli to co negatywnie wpływa na spalanie i osiągi, może czasem sprawić, że w czasie wypadku zadziała na korzyść. Ciemna strona medalu jest taka, że jest to korzyść dla nas, a nie dla innych uczestników zdarzenia, zwłaszcza gdy mają lżejsze auta.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.