Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jaką opcję finansowania samochodu wybrać dla firmy z sektora MŚP?
23
lip 2019

Wybór formy finansowania służbowego auta to nie lada wyzwanie. Powoli do lamusa odchodzą kredyty inwestycyjne, z których obecnie korzysta niewiele ponad 10 proc. firm z sektora MŚP. Na fali popularności wzrasta znaczenie leasingu oraz wygodnego wynajmu długoterminowego. Firmy nierzadko decydują się również na zakup auta za gotówkę. Która forma finansowania okaże się najkorzystniejsza?

Zakup za gotówkę? To się nie opłaca

Odpowiednio dobrana flota pojazdów to podstawa funkcjonowania wielu firm z sektora MŚP – głównie podmiotów działających w branży TSL, przemyśle, budowlance czy usługach. Wciąż wiele firm decyduje się na zakup służbowych aut. Rozwiązanie to generuje jednak sporo problemów. Zakupy za gotówkę znacząco obciążają budżet firmy i zaburzają jej płynność finansową. Co więcej, kupno auta z własnych środków ogranicza wybór pojazdów znajdujących się w finansowym zasięgu firmy, a także stwarza problem związany z faktem posiadania auta.

Pojazd ten wymaga regularnego serwisowania, ubezpieczenia, napraw czy wymiany opon w okresach przejściowych. Co więcej, zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża liczba firmowych pojazdów negatywnie odbija się na prowadzonym biznesie. Nadmierna liczba pojazdów generuje niepotrzebne koszty związane z ich utrzymaniem, z kolei zbyt mała liczba aut utrudnia wypełnianie obowiązków pracownikom.

Firmy kupujące auta na własność muszą również liczyć się z utratą ich wartości w czasie, która może zmniejszyć wartość samochodu nawet o 40% w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji. Poza tym auto z czasem będzie trzeba odsprzedać, co również nastręczy firmom sporo problemów i narazi je na poniesienie dodatkowych kosztów.

Jakie opcje finansowania są obecnie najpopularniejsze?

Według badania zrealizowanego przez Instytut Keralla w trzecim kwartale 2018 roku aż 53,1 proc. firm z sektora MŚP finansowało samochody za pomocą leasingu. Z leasingu korzysta także 50 proc. mikro przedsiębiorstw i 57 proc. małych firm. Wśród form leasingu zdecydowanie najpopularniejszy jest wygodny leasing operacyjny. Dlaczego jest on tak popularny?

Leasing to wygodny sposób na finansowanie auta. Na uwagę zasługują przede wszystkim uproszczone procedury, większa dostępność względem kredytu inwestycyjnego, a także niskie koszty. Firmy decydujące się na leasing mogą liczyć również na znaczne korzyści podatkowe oraz niezamrażanie kapitału operacyjnego. Poza tym leasing zapewnia również dostęp do o wiele szerszej gamy pojazdów, które nie byłyby dostępne dla przedsiębiorców finansujących je ze środków własnych.

Leasingowanie auta znacząco ogranicza również wszelkie czynności związane z jego utrzymaniem. Leasingodawca obliguje się do ubezpieczenia auta oraz wszelkich napraw serwisowych podczas trwania umowy. Po jej zakończeniu firma może zdecydować czy wykupi leasingowane auto, czy zawrze kolejną umowę na nowszy pojazd.

Coraz popularniejszy staje się także długoterminowy wynajem samochodów. Opcja ta jest obecnie najwygodniejszą formą finansowania służbowych aut. Firmy wynajmujące przejmują wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem pojazdu – łącznie z jego ubezpieczeniem, serwisowaniem, zarejestrowaniem czy wymianą opon w okresach przejściowych. Wszystko to w stałej comiesięcznej racie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najatrakcyjniejszych formach finansowania samochodów do firmy? Poznaj ofertę Carsmile i wybierz najkorzystniejsze finansowanie dla siebie i swojego biznesu.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.