Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak sfinansować służbowy samochód?
25
lip 2019

Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

Zalety i wady zakupu za gotówkę

Przedsiębiorcy dysponujący własnymi środkami często decydują się na zakup auta za gotówkę. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć konieczność podpisywania umów z bankami i firmami leasingowymi, a także sprawia, że przedsiębiorca może samodzielnie i w pełni dysponować posiadanym środkiem trwałym.

Niestety zakup za gotówkę zamraża znaczną część kapitału i w przypadku mniejszych firm może poważnie nadszarpnąć budżet przedsiębiorstwa. Poza tym firma musi liczyć się z ograniczonymi środkami podczas finansowania auta. Do wad zakupu służbowego samochodu na własność dochodzi także utrata jego wartości rezydualnej w czasie. Niektóre modele są w stanie utracić nawet 40% pierwotnej wartości w ciągu trzech pierwszych lat eksploatacji. Przedsiębiorca musi także pamiętać o wszelkich kwestiach formalnych i samodzielnie dbać o ubezpieczenie auta, jego zarejestrowanie, serwisowanie czy wymianę opon w okresach przejściowych.

Zalety i wady kredytu

Wraz z rozwinięciem i upowszechnieniem się leasingu na polskim rynku kredyty inwestycyjne stały się jedną z najmniej popularnych form finansowania pojazdów. Związane jest to z dużą formalizacją procedur, obciążeniem zdolności kredytowej i niską dostępnością kredytów dla młodszych i mniejszych firm działających na rynku. Poza tym warunki kredytowe zwykle są o wiele mniej korzystne niż warunki oferowane przez firmy leasingowe.

Wśród zalet kredytu należy wymienić bezpieczeństwo transakcji oraz możliwość finansowania używanych i starszych aut. Dla niektórych firm zaletą będzie także uzyskanie pojazdu na własność niemal natychmiast po podpisaniu umowy kredytowej.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma finansowania służbowych aut. Przekonuje on polskich przedsiębiorców uproszczonymi procedurami bez weryfikowania firmy w bazie BIK czy KRD. Przedsiębiorca wybierający auto na abonament w pełnym pakiecie nie musi martwić się o jego ubezpieczenie, serwisowanie, rejestrację czy wymianę opon – wszystkie te obowiązki spoczywają na firmie wynajmującej. Wynajem pozwala także uzyskać auto bez konieczności uiszczania wkładu własnego, a także zapewnia dostęp do o wiele droższych, lepiej wyposażonych i nowszych aut.

Wynajem długoterminowy ze wszystkim usługami zazwyczaj związany jest z nieznacznie wyższą miesięczną ratą w stosunku do leasingu, niemniej należy pamiętać, że w takiej formie to najemca opłaca wszystkie formalności i czynności związane z utrzymaniem eksploatowanego pojazdu w odpowiednim stanie technicznym i prawnym, odciążając tym samym najmującego.

Zalety i wady leasingu

Rynek leasingu wciąż ma się świetnie. Jest to ulubiona forma zewnętrznego finansowania wybierana przez polskie firmy. Leasing – podobnie jak wynajem – gwarantuje proste procedury, dużą dostępność również dla młodszych i mniejszych firm oraz możliwość finansowania droższych aut. Poza tym forma ta gwarantuje znaczną optymalizację podatkową i wysoki komfort użytkowania auta.

Wybierając leasing, należy pamiętać, że narzuca on ograniczenie związane z wiekiem oraz przebiegiem leasingowanego pojazdu i wymaga od leasingobiorcy użytkowania samochodu zgodnie z podpisaną umową leasingową.

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.