Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
TOP 5 propozycji na pierwszy samochód
30
mar 2023

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Auto na pierwszy samochód nie może być zbyt kosztowne, bo nie ma się co czarować - po pewnym czasie może nosić ślady używania. Ważne jest też, aby pierwszy samochód dla młodego człowieka nie był przesadnie duży, bo zwykle jego potrzeby nie są jeszcze kolosalne. Poniżej pięć naszych propozycji na pierwsze auto.

  • pierwsze auto dla początkującego kierowcy powinno być niewielkie i łatwe do zaparkowania
  • nasz Top 5 to idealne propozycja na pierwszy samochód dla początkującego kierowcy
  • nasze propozycja nadadzą się także na pierwszy samochód dla kobiety
  • wśród prezentowanych pozycji znajdziecie samochody segmentu A i B oraz kilka nowoczesnych crossoverów

 Auto na pierwszy samochód - podstawowe kryteria

Jakie powinny być podstawowe kryteria pierwszego samochodu? Wiele zależy od jego użytkownika, ale można nieco uprościć i kilka z nich wyszczególnić. Jest bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że mówimy tu i pierwszym aucie dla młodego kierowcy lub kierowczyni. Jeżeli jest on/ona w niezaawansowanym wieku, jest też spora szansa, że będzie swoim nowym pierwszym samochodem podróżować w pojedynkę, ewentualnie w dwie osoby. To sprawia, że możemy poszukiwać pierwszego samochodu dla młodego kierowcy lub kierowczyni wśród najmniejszych pojazdów i podstawowych segmentów.

Auto na pierwszy samochód - najpopularniejsze modele

Jeśli spojrzycie na nasze Top 5 propozycji na pierwszy samochód dla młodego kierowcy, bez trudu dostrzeżecie właśnie te najmniejsze sementy. Mamy więc w nim samochody segmentu A, B oraz najmniejsze crossovery. Te ostatnie mają bowiem, poza niewielkimi wymiarami także tę zaletę, że są nieco podwyższone. A to ostatnie sprawia, że wjechanie w dziurę, czy też zbyt szybkie najechanie wysokiego krawężnika, powoduje w nich mniejsze straty. Do tego są to wciąż samochody relatywnie tanie, no przynajmniej na tle dużo większych kompaktowych SUV-ów. A przecież kwestia ceny ma także kolosalne znaczenie dla młodych kierowców.

Jaki samochód wybrać jako pierwszy dla kobiety?

Co prawda nie jesteśmy zwolennikami rozgraniczeń, że jedne auta są bardziej dla panów, a inne bardziej dla pań, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą spodobać się płci pięknej. Przede wszystkim samochody najmniejszych segmentów rynku, a więc takie jakie tu prezentujemy mają często dość ciekawe rozwiązania stylistyczne. Poza samymi ciekawymi bryłami nadwozi mogą być konfigurowane często w różnych ciekawych kolorach. Często wybrać można połowę pojazdu w innym kolorze niż resztę, ciekawe wstawki stylistyczni-kolorystyczne znajdziecie także w kabinach. To wszystko sprawia, że panie mogą zainteresować się konkretnymi propozycjami, które będą lepiej pasować do ich stylu.

Toyota Yaris Cross

 Ten model jest niezwykle pożądany na rodzimym rynku. Wcale nas to nie dziwi, bo ma wszystko to co zawsze oferował Yaris, a do tego jest modnie podniesiony. Yaris Cross to także bardzo oszczędna hybryda i to właśnie taką wersję najczęściej wybieramy. Toyota dobrze nadaje się na pierwszy samochód, bo łączy niewielkie wymiary z podniesionym prześwitem, co sprawia, że miejska dżungla nie jest jej straszna. Co ciekawe z przodu w tym aucie bez trudu zmieszczą się nawet rosłe osoby, z tyłu jest rzecz jasna gorzej, ale też bez tragedii. Dużą zaletą modelu jest bagażnik o pojemności 397 l, co jak na segment jest świetną wartością. Taka pojemność kufra sprawia, że nie jest to tylko i wyłącznie samochód na miasto, ale także na weekendowy wyjazd poza nie, co przecież młodym kierowcom również się zdarza. 125-konna wersja hybrydowa bardzo niewiele spala - od 4,8 do 5,1 l na 100 km, co ma niebagatelne znaczenie dla młodego kierowcy, który zwykle nie jest przesadnie zamożny. Do tego ze swoimi 11,2 s od 0 do 100 km/h samochód wcale nie jest zawalidrogą. Ogromnym plusem tego modelu jest także fakt, że oferuje jako jeden z nielicznych w swojej klasie napęd na obie osie.

Hyundai Bayon

 Crossover Hyudnaia może się podobać i zdecydowanie bardzo na tym zyskuje. Pozycja za kierownicą nie jest tu aż tak podwyższona jak w prezentowanym wyżej Yarisie, ale wciąż spory prześwit sprawia, że autu niestraszne są krawężniki. Pod maską znajdziecie 100-konny motor 1.0 Turbo, który spala średnio tylko 5,5-5,7 l benzyny na 100 km. Ma też niezłe przyspieszenie jak na tak niewielką moc - 10,7 s od 0 do 100 km/h. Bagażnik tego modelu może mieć nawet 411 l - po raz kolejny mówimy więc o aucie, które nada się do podróżowania poza miastem. Paniom na pewno spodobają się żywe kolory tego modelu oraz fakt, że można zamówić go z dachem w innym kolorze niż nadwozie. W nowoczesnym stylu utrzymane jest też wnętrze, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne systemy (w tym te dotyczące bezpieczeństwa jazdy, co ma kolosalne znaczenie w samochodzie przeznaczonym dla młodego kierowcy).

Fiat 500

Czas mija, a Fiat 500 w wersji spalinowej w ogóle się nie starzeje. Aż dziw bierze, że ten model jest z nami od... 2007 roku. Włosi co prawda zaprezentowali w pełni elektrycznego następce, ale poprzedniej pięćsetki jakoś nie usuwają z programu produkcyjnego. Samochód nawiązuje do klasyka i to w tak dobry sposób, że sam już w zasadzie nim się stał. Jeśli dodać do tego ciekawe połączenia kolorystyczne i dobre materiały wykończeniowe - powstaje idealny pojazd pasujący do koloru paznokci lub sukienki. Niestety 500 ma też swoje ograniczenia, bo pozycja za kierownicą, czy też ilość miejsca z tyłu oraz bardzo mały bagażnik, sprawiają, że jest w zasadzie autem tylko do miasta, właśnie do takiej destynacji możemy go śmiało polecić. Obecnie model ten oferowany jest tylko z jednym silnikiem - R3 o pojemności 1.0, który wsparty jest systemem miękkiej hybrydy. Moc tego auta to 70 KM, a jego średnie spalanie według danych producenta to jedynie 3,9 l na 100 km.  Niestety osiągi Fiata 500 nie powalają, bo setkę ten model osiąga dopiero po 14,7 s.

Mitsubishi SpaceStar

 Jednym z ważnych kryteriów samochodu dla młodego kierowcy jest cena zakupu. Mitsubishi SpaceStar to w tej chwili jeden z najtańszych samochodów na rynku - cena podstawowej wersji to mniej niż 60 tys. zł (co obecnie stanowi już nie lada okazję). Jeszcze taniej możecie mieć ten model w wynajmie długoterminowym. Oczywiście SpaceStar to typowe auto segmentu A, które jest niewielkie zarówno z zewnątrz, jak i w kabinie, co nie zmienia faktu, że jako pierwsze auto na miasto świetnie się sprawdzi. Samochód napędza trzycylindrowy benzyniak o mocy 71 KM, który nie czyni z niego rakiety (14,1 s do setki z manualem i aż 15,8 s z automatyczną skrzynią biegów CVT). Dużym plusem jest za to spalanie, które w zależności od wersji może wynieść nawet poniżej 5 l na 100 km.

Suzuki Ignis

 Suzuki to połączenie udanego samochodu miejskiego z podwyższonym crossoverem. To także kolejny przykład na mały model, który oprócz wersji z napędem na przód, może mieć też 4x4. Nie jest kolosem jeśli chodzi o wnętrze i bagażnik, ale dobrze nada się na codzienne dojazdy na uczelnię czy też do pierwszej pracy. Do tego Ignisowi nie brakuje stylu, a to niezwykle ważne w przypadku pierwszego samochodu dla młodego kierowcy. 83 KM to moc pozwalająca na spokojną jazdę, ale też taka, która nie powoduje nadmiernego spalania - według producenta wersja z napędem na przednią oś spala średnio 3,9 a 4x4 nieco ponad 4 litry paliwa na 100 km.

Pierwsze auto - podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie rynkowe propozycje na pierwszy samochód dla młodego kierowcy, ale mamy nadzieję, że nasze Top 5 przybliży Was nieco do tego tematu.  

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.