Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Umowa najmu długoterminowego
12
lip 2022

Umowa wynajmu samochodu nie jest wolna od obostrzeń i kar umownych regulujących stosunek wynajmu długoterminowego. Dlatego też decydując się na wynajem, należy poświecić nieco czasu na dokładną i wnikliwą analizę podpisywanej umowy, bowiem nie brakuje w niej haczyków, które mogą narazić najemcę na dodatkowe koszty i nieprzyjemności.

Umowa najmu – na co zwrócić uwagę?

Firmy wynajmujące podpisujące z Klientami własne umowy wynajmu samochodu, umieszczają w nich zapisy chroniące ich interesy przed nieprawidłowym i niezgodnym z umową użytkowaniem dzierżawionego auta. Wzór umowy najmu długoterminowego samochodu powiela się u wielu firm wynajmujących działających na rodzimym rynku, dlatego też możemy bez trudu wytypować kilka najpowszechniej występujących haczyków, na które należy zwrócić uwagę.

Odstąpienie od umowy

Umowa na wynajem samochodu podpisywana jest na czas określony. Podpisując ją, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w trakcie trwania umowy mogą wystąpić różne nieprzewidziane okoliczności, które zmuszą nas do odstąpienia od umowy.

Należy jednak pamiętać, że zerwana umowa najmu długoterminowego samochodu może kosztować najemcę nawet 35% kwoty czynszu pozostałego do spłaty. Wynajmujący może również pobrać dodatkową opłatę za aneksowanie umowy najmu. Stawka za aneks oscyluje zwykle w granicach 600 złotych.

Wkład własny – niekiedy obowiązkowy

Wiele osób uważa, że umowa wynajmu samochodu nie wymaga wkładu własnego. Niemniej, wiele firm obliguje Klientów do wpłaty własnej, która wynosi zwykle 5-10% wartości auta. Tyczy się to zwłaszcza samochodów klasy premium. Często też taka sytuacja może zdarzyć się w momencie, gdy firma klienta jest w miarę młoda i nie ma dużej historii kredytowej.

Zmiana ceny podczas trwania umowy

Z założenia umowa na wynajem samochodu zakłada stałość comiesięcznych opłat. Niemniej na rynku funkcjonują firmy, które zastrzegają sobie w umowach prawo do zmiany wysokości rat, zabezpieczając się przed wzrostem ceny u dealera auta w okresie między podpisaniem umowy przez Klienta a jego zakupem. Co istotne, zwiększenie ceny abonamentu nie obliguje Klienta do odstąpienia od umowy.

Przewóz zwierząt

Powszechną praktyką jest także określanie w umowie kary za przewóz zwierząt w samochodzie. W większości przypadków trudno udowodnić przewóz zwierzęcia najemcy, niemniej kara za tego typu praktykę może wynosi zwykle od 300 do 500 złotych.

Palenie papierosów

Z kolei palenie tytoniu udowodnić jest o wiele łatwiej. Koszt palenia w wynajmowanym samochodzie może wynosić od kilkuset do tysiąca złotych – zależnie od firmy i brzmienia umowy wynajmu samochodu.

Udział własny w szkodach

Szczególną uwagę warto zwrócić na zapis w umowie najmu długoterminowego samochodu, który reguluje udział własny w szkodzie auta. Ze względu na fakt, że wynajmowany pojazd nie jest własnością najemcy, firma wynajmująca może nałożyć spore kary za uszkodzenia auta wynikłe z jego niedbałego eksploatowania. W przypadku drobnych uszkodzeń karoserii lub wnętrza samochodu niektóre firmy liczą sobie kary w wysokości od 800 zł netto, a w przypadku kasacji samochodu lub jego kradzieży kara umowna może wynieść nawet powyżej 2000 zł netto.

Brak zgody na wyjazd za granicę

Firmy wynajmujące zwykle umieszczają zapis w umowie wynajmu samochodu, który umożliwia wyjazd autem za granicę jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody wynajmującego. Co więcej, nierzadko wyjazd autem poza terytorium Unii Europejskiej jest całkowicie zakazany. Dlatego też, jeżeli często podróżujemy po Europie, warto negocjować ten zapis w umowie. Niedopilnowanie obowiązku zgłoszenia wyjazdu może kosztować najemcę nawet 2000 zł.

Masz wątpliwości dotyczące umowy wynajmu? Skontaktuj się z nami, nasi Doradcy dokładnie i rzeczowo przybliżą Ci niejasne lub wątpliwe zapisy. Służymy merytorycznym wsparciem na każdym etapie współpracy.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.