Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Planowanie trasy w Google Maps. Jak to zrobić?
08
lut 2024

Wytyczenie trasy w popularnej aplikacji nie powinno raczej nikomu przysparzać wielu kłopotów, ale są też bardziej zaawansowane funkcje, które albo nie wszyscy znają, albo takie, które nie każdy umie szybko i łatwo obsługiwać. Sprawdzamy też jakie zalety i wady ma Google Maps i z jakich aplikacji mogą korzystać ci, którzy szukają alternatywy dla produktu Google’a.

Planowanie trasy w Goole Maps – to takie proste!

Wytyczenie trasy? Bułka z masłem. Wpisujemy w polu wyszukiwania adres (lub np. nazwę restauracji, hotelu, instytucji etc.) lub wyszukujemy go sami na mapie, a następnie dostajemy podgląd proponowanych wariantów trasy (wraz z odległością i szacowanym czasem przejazdu), wybieramy któryś z nich i klikamy „Rozpocznij”. Oprócz tego do wyboru mamy m.in. trasy: pieszą, rowerową, ale i taką, która wykorzystuje transport zbiorowy. Łatwizna, prawda? Prawda.

Jest jednak pewna mniej znana funkcja wspomagająca planowanie trasy – to opcja z dodawaniem przystanków. A jak zaplanować trasę z przystankami? Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki i pamiętaj o tym, że nie ma znaczenia, czy korzystasz z Androida czy z systemu iOS (Apple).

  1. Wyszukaj lub wybierz miejsce docelowe na mapie. Jeśli wybierzesz lokalizację listy punktów zapamiętanych (np. dom, praca etc.), to pomijasz etap nr 2 i od razu przechodzisz dalej.
  2. Kliknij ikonę Trasa w lewym dolnym rogu.
  3. W prawym górnym rogu ekranu naciśnij opcję Więcej (ikona z trzema kropkami), a następnie Dodaj przystanek.
  4. Możesz dodać do 9 przystanków.
  5. Po dodaniu wszystkich punktów, potwierdź, klikając Gotowe.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Google Maps na komputer (desktop, laptop). W takiej sytuacji postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Otwórz Google Mapy na swoim komputerze.
  2. Kliknij opcję Trasa.
  3. Dodaj punkt początkowy i miejsce docelowe.
  4. Po lewej stronie, poniżej wpisanych miejsc docelowych, kliknij Dodaj miejsce docelowe.
  5. Aby dodać następny przystanek, wybierz kolejne miejsce docelowe. Uwaga: dodane przystanki można przesuwać, bo domyślnie – gdy wyznaczymy trasę – to kolejne miejsce ustawi się na końcu listy.

https://carsmile.pl/oferta/hyundai/nowy-tucson/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Planowanie trasy w Goole Maps – funkcje dodatkowe

 

Aplikacja proponuje też jednak coś ekstra, czyli ustawienia i dodatkowe funkcje planowania tras. I tak, jeśli chodzi o podstawowe ustawienia, to możemy wybrać np. omijanie dróg płatnych, autostrad czy przepraw promowych (o ile jest to możliwe). Aby uzyskać dostęp do tych funkcji, postępuj jak wyżej, tyle że zamiast Dodaj przystanek, wybierz Opcje.

Możliwe jest też np. przypomnienie o ustawionej godzinie wyjazdu, a także udostępnienie trasy (np. mailem , SMS-em, komunikatorem) komuś innemu.

A jak obliczyć koszty trasy w Google Maps? Jeśli chodzi o funkcjonalność związaną z kosztami autostrad, to na razie nie jest ona dostępna w Europie, ale może zainteresować kogoś, kto akurat wybiera się np. do USA. Można natomiast wyświetlić ceny paliw na stacjach – funkcja działa także w Polsce i zazwyczaj (choć nie zawsze!) podaje dość dokładne i aktualne dane.

Planowanie trasy w Goole Maps – nie dla wszystkich

Czy w Google Maps można planować trasy dla ciężarówek? Można, ale… lepiej tego nie robić. Bo narzędzie Google’a nie posiada ani żadnego trybu dla aut tego typu, ani nie uwzględnia obostrzeń i ograniczeń/zakazów drogowych dla samochodów powyżej 3,5 tony.

Wróćmy jednak do podstawowej funkcjonalności, czyli do planowania tras dla osobówek Jakie zalety ma Google Maps? Przede wszystkim – ogromna baza użytkowników, a co za tym idzie – także dość dokładne dane o natężeniu ruchu. Aplikacja zapewnia także gigantyczną bazę POI (point of interest), często nie trzeba więc nawet znać dokładnego adresu – wystarczy sama nazwa. Do tego dochodzą nam np. dane o ograniczeniach prędkości (nowość), ceny paliw na stacjach, widok satelitarny, dane o komunikacji zbiorowej i opcja Street View. Wady? Algorytm wytyczania tras nie zawsze działa idealnie i potrafi pakować użytkownika w sam środek korka, mimo iż łatwo dałoby się go ominąć. Remonty, prace drogowe i nowe odcinki nie zawsze pojawiają się w czasie rzeczywistym, co może niekiedy znacznie utrudniać dotarcie do celu. Wskazane jest też połączenie z internetem – w przeciwnym razie brak będzie danych o natężeniu ruchu (można jednak korzystać z map offline).

A jeśli nie Google Maps, to co? Inne darmowe i dobre aplikacje t o np. Waze i Yanosik, bardzo porządnie prowadzi też aplikacja Mapy dostępna na urządzeniach Apple’a. Na Androidzie popularność zyskuje aplikacja Petal.

 

Fot. Freepik

 

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.