Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Nowe auto za niewielkie pieniądze
19
lip 2018

Współczesny rynek motoryzacyjny daje wiele alternatyw dla kupna samochodu za gotówkę. Korzystanie z wymarzonego auta nie musi więc już oznaczać rozbicia domowego banku lub nadwyrężenia firmowego budżetu. Kredyt, leasing i abonament – każda z tych opcji ma swoją specyfikę. Na którą z nich warto się zdecydować?

Sposoby finansowania aut

W wypadku sposobów finansowania auta – tak samo, jak przy wyborze najmu lub zakupu nieruchomości – nie ma jedynego słusznego wyboru, który sprawdzi się dla wszystkich. Przed podjęciem decyzji, która opcja jest dla nas najlepsza, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy samochód traktujemy jako długotrwałą inwestycję, czy jako tymczasowe narzędzie? Czy chcemy w przyszłości stać się jego posiadaczami, czy wolimy co jakiś czas zmieniać pojazd? Przyjrzyjmy się trzem podstawowym instrumentom, dzięki którym uzyskamy dostęp do auta bez dużej gotówki.

Kredyt samochodowy

To często stosowana przez klientów indywidualnych forma finansowania samochodu. Na pierwszy rzut oka zdaje się mieć same zalety: oprocentowanie jest tu niższe, niż w przypadku kredytu finansowego, a spłatę rat możemy rozłożyć na długi okres. Obniżymy w ten sposób miesięczny koszt raty auta do minimum, lecz zaciągniemy długoterminowe zobowiązanie finansowe.

To, co jednak najbardziej przekonuje kierowców do kredytu, to fakt, że od samego początku stajemy się właścicielami auta. Możemy je modyfikować, a nawet sprzedać. Mimo to sprawa nie jest aż tak kolorowa: dostęp do takiego finansowania wymaga dużo więcej formalności niż w przypadku pozostałych form - leasingu czy najmu. Ponadto kredytodawaca obowiązkowo się zabezpiecza, najczęściej przez zastaw rejestrowy, a nawet przewłaszczenie. To znaczy, że gdy przestaniemy spłacać raty, bank przejmuje część praw do samochodu.

Dodatkowo decydując się na kredyt po naszej stronie pozostaje obowiązek serwisowania wozu, a co ważne dla przedsiębiorców: jego amortyzacja. I jeszcze jedno: pamiętajmy, jak szybko auta tracą na wartości. Szacuje się, że gdy tylko wyjeżdżamy z salonu, nasz nabytek traci około 11% swojej wartości.

Leasing

Opcja leasingu jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorców. Dlaczego? Ponieważ dość atrakcyjnie prezentuje się on w wersji operacyjnej. Wówczas udostępniany w ramach leasingu wóz należy wciąż do majątku firmy, z którą podpisujemy umowę: to na niej więc spoczywa obowiązek jego amortyzacji. My, uzyskując jedynie czasowe prawo do użytkowania auta, musimy jedynie uiszczać cykliczną opłatę. Comiesięczna rata, do której doliczony jest cząstkowy VAT, jest traktowana jako koszt uzyskania przychodu, a dzięki temu może być odliczona od podstawy podatkowej. Leasing operacyjny nie obciąża też naszej zdolności kredytowej, co ma miejsce w wypadku kredytu samochodowego. Trwa on zwykle krócej niż spłata kredytu – minimum 2 lata – a wysokość comiesięcznej raty zależy od wpłaty początkowej. Gdy zaś leasing wygaśnie możemy wykupić auto za część jego wartości.

Leasing operacyjny oznacza więc mniej zobowiązań – serwisowaniem auta zwykle zajmuje się leasingodawca – stosunkowo prostą procedurę dla klienta oraz oszczędności dla firmy. Przy drugiej formie leasingu – wersji finansowej – całą stawkę VAT musimy zapłacić z góry, a samochód staje się częścią majątku naszej firmy, wraz z obowiązkiem jego amortyzacji. To jednak dużo rzadziej wybierana opcja.

Abonament

Abonament – czyli inaczej umowa najmu. To stosunkowo młody i jednocześnie bardzo interesujący mechanizm finansowania auta. Na czym polega? Przede wszystkim na zmianie postrzegania roli samochodu: z perspektywy abonamentu jest on takim samym narzędziem jak np. telefon komórkowy. Standardem obliczania comiesięcznej raty jest ilość przejechanych kilometrów: płacimy tyle, ile wyjeździliśmy. Doliczana do tego jest podstawa abonamentowa: lecz nawet po zsumowaniu jej z przejechanymi kilometrami, otrzymamy bardzo konkurencyjną kwotę. Wysokość stawki kilometrowej zależy od konkretnego modelu, wysokości wkładu własnego oraz okresu najmu. Całość opłaty przy standardowej eksploatacji, jest taka sama lub niższa niż rata leasingowa, zapewniając nam zdecydowanie więcej.

W porównaniu do innych opcji najem samochodu oznacza dla nas najmniej zmartwień i obowiązków związanych z jego użytkowaniem: nie musimy zaprzątać sobie głowy wymianą opon, ubezpieczeniem, wymianami eksploatacyjnymi czy serwisem. Wszystkie formalności i obowiązki dotyczące eksploatacji auta znajdują się po stronie Carsmile. Jest to więc dużo wygodniejsze rozwiązanie niż kredyt lub leasing. Nie musimy również przejmować się spadkiem jego wartości: po zakończeniu okresu najmu samochód możemy po prostu wymienić na nowy.

Tak jak przy leasingu i tu istnieje możliwość wykupu auta po wygaśnięciu umowy z salonem. Jeśli wynajmowany wóz chcemy wykupić, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć go na własność. Jednak równie dobrze możemy wynająć kolejny, nowy i tani w utrzymaniu. Tak, jak zmienilibyśmy używany telefon.

Co wybrać?

Co oczywiste, każda z wymienionych opcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy posiadać używane auto na własność, nie boimy się formalności i nie dysponujemy dużymi środkami finansowymi: warto pomyśleć o kredycie. Gdy chcemy zmniejszać koszty prowadzenia firmy i mieć możliwość taniego wykupi auta: opcją dla nas jest leasing operacyjny lub wynajem. To jednak abonament w Carsmile zapewni najwięcej korzyści – elastyczność i niskie koszty – również klientom indywidualnym. Dzięki niemu możemy tanio i w sposób dopasowany do naszych oczekiwań korzystać z auta, płacić tylko za jego używanie i nie przejmować się ubezpieczeniem oraz serwisowaniem. Skoro w podobny sposób korzystamy z telefonu lub mieszkania, może warto zastanowić się nad atrakcyjnością samochodu na abonament?

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.