Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Najlepsze silniki benzynowe. Jaki silnik benzynowy wybrać?
25
wrz 2020

Wolisz silnik benzynowy od diesla? Nic dziwnego, wizerunkowy kryzys, który pogrąża silniki wysokoprężne, przybiera na sile. W 2018 roku udział silników diesla w pierwszych rejestracjach samochodów osobowych w Polsce wynosił zaledwie 25%.

Obawiając się o przyszłe sankcje i obostrzenia związane z ruchem pojazdów z silnikami Diesla, kierowcy coraz chętniej sięgają po auta z silnikami benzynowymi. Poznaj najlepsze silniki benzynowe ostatnich lat i sprawdź, jaki silnik benzynowy warto wybrać, żeby nie żałować.

Niezniszczalne silniki benzynowe – silniki wolnossące

Ranking silników benzynowych od lat dominują silniki wolnossące. Są to niezniszczalne konstrukcje, które dzięki swoim parametrom, żywotności i trwałości, zdobyły uznanie wielu kierowców. Jednostki te nie są tak wyżyłowane, jak małolitrażowe benzyniaki z turbiną, dzięki czemu bez obaw można je eksploatować przez wiele, wiele lat od zakupu.

Wielu ekspertów uważa, że silniki wolnossące stoją na progu wymarcia. Niemniej, technologia ta jest nadal efektywnie rozwijana i bez problemu spotkamy tego typu jednostki napędowe również w nowych autach.

Jaki samochód z silnikiem benzynowym wolnossącym?

Najlepsze silniki wolnossące z powodzeniem spotkamy również w samochodach marek: Hyundai, Fiat, Kia, Mazda, Citroen, Subaru czy Skoda.

Hyundai Tucson 1.6 GDI 132 KM

Jaki samochód z silnikiem benzynowym wolnossącym okaże się trafionym wyborem? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego przyszłego auta. Wśród segmentu crossoverów niezwykle udaną konstrukcją silnika cieszy się Hyundai Tucson wyposażony w silnik 1.6 GDI generujący 132 KM. Jest to idealne auto rodzinne, które pozwoli na wygodną codzienną eksploatację.

Fiat 500 1.2 8v 69 KM

Niezniszczalne silniki benzynowe znajdziesz też w Fiatach 500. Te małe miejskie samochody wyposażane są w jednostki 1.2 8v, które generują 69 KM mocy. Takie parametry w zupełności wystarczą do sprawnej jazdy po miejskiej dżungli i codziennego poruszania się między pracą, domem, sklepem oraz szkołą.

Kia Ceed 1.4 MPi 100 KM

Koreańska Kia również nie zrezygnowała z wolnossących jednostek. W nowej Kii Ceed spotkamy najlepsze benzynowe silniki wolnossące na rynku. Mowa o poczciwym 1.4 MPi. Jednostka ta generuje przyzwoite 100 KM, jest całkiem żwawa i – co najważniejsze – niezawodna oraz wyjątkowo trwała. Poza tym 1.4 MPi to obecnie jeden z najlepszych silników benzynowych do LPG.

Skoda Fabia 1.0 MPI 75 KM i 60 KM

Jest i ona. Królowa polskich dróg. Skoda Fabia ze skromnym, acz porządnym i trwałym silnikiem 1.0 MPI generującym 60 lub 75 KM łączy przyzwoite parametry techniczne z użytecznością, znaczną oszczędnością oraz bezawaryjnością. Co więcej, silnik 1.0 MPI doskonale przyjmie gaz, czyniąc ze Skody Fabii jeden z najbardziej oszczędnych i ekonomicznych samochodów na rynku.

Jaki silnik benzynowy z turbo?

Choć silniki wolnossące nie zniknęły z rynku, to obecnie coraz częściej w nowych autach montowane są małe uturbione jednostki benzynowe. Jest to odpowiedź producentów aut na coraz bardziej restrykcyjne normy i obostrzenia nakładane na marki przez Unię Europejską.

Wielu kierowców sceptycznie podchodzi do wszechobecnego downsizingu. Nie należy jednak obawiać się małych silników benzynowych z turbo – zwłaszcza gdy decydujesz się na wynajem lub leasing samochodu.

Tego typu konstrukcje są zaprojektowane i wykonane tak, aby zapewnić kierowcom bezproblemową i bezawaryjną eksploatację przez co najmniej 150 tys. km. W większości przypadków najlepsze silniki benzynowe z turbo są niemal całkowicie bezobsługowe i nie wymagają żadnych czynności konserwacyjno-naprawczych przez minimum 3 lata od zakupu.

Co więcej, biorąc tego typu auto w wynajem długoterminowy lub leasing, zupełnie nie musisz martwić się o awaryjność jednostki napędowej zaimplementowanej w wybranym samochodzie. Wszelkie niespodziewane awarie czy niedomagania silnika finansowanego auta sprawnie zgłosisz na gwarancji i możesz mieć pewność, że nie zostaniesz sam z tego typu problemem.

Jaki silnik benzynowy z turbo warto wybrać?

Do wyboru masz całą gamę najróżniejszych jednostek. Wśród nich znajdziesz najlepsze silniki benzynowe Audi (1.8 TFSI) i BMW (N20), a także jednostki bardziej popularnych marek – Fiata 1.4 T-Jet montowanego w Tipo, Forda EcoBoost 1.0 w Fieście, Mondeo i Focusie, 1.2 Tce od Renault czy 1.2 PureTech stosowanego w Peugeotach, Citroenach i DS. No i oczywiście jest jeszcze silnik 1.5 TSI od Volkswagena. Wybór jest przeogromny.

Najlepszy silnik benzynowy do gazu

Najlepszy silnik do gazu to jednostka wyposażona we wtrysk pośredni. Wybierając auto do gazu, pamiętaj, że choć instalacje LPG stają się coraz bardziej dopracowane, to coraz mniej silników na rynku nadaje się do założenia tego typu instalacji.

Wśród najlepszych silników benzynowych do LPG należy wymienić przede wszystkim:

  • silniki 1.0 MPI montowane w Skodach Fabiach i Citigo,
  • silniki 1.4 T-Jet montowane w Fiatach Tipo,
  • silniki 1.4 MPi montowane w Kiach Ceed,
  • silniki 1.6 VTi montowane w Peugeotach i Citroenach.
Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.