Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jak szybko i bezpiecznie dla zdrowia schłodzić auto?
03
lip 2024

W gorące dni, przed wyruszeniem w drogę, często zmagamy się z dusznym i nagrzanym wnętrzem auta. Warto znać sprawdzone i bezpieczne metody na szybkie schłodzenie samochodu, które pozwolą nam cieszyć się chłodnym i przyjemnym wnętrzem. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów na obniżenie temperatury w aucie podczas upałów, aby każda podróż była komfortowa i bezpieczna.

Podczas letnich upałów wnętrze samochodu może zamienić się w prawdziwy piekarnik, co nie tylko jest niekomfortowe, ale może też być niebezpieczne dla naszego zdrowia. W takich warunkach nie tylko spada koncentracja kierowcy, ale grozi mu nawet zasłabnięcie. Z drugiej strony niewłaściwe użycie klimatyzacji, czy jazda z otwartymi oknami może skończyć się przeziębieniem, a w skrajnych przypadkach nawet porażeniem nerwów. Oto kilka sprawdzonych tipów na to, jak skutecznie, szybko i przede wszystkim bezpiecznie schłodzić wnętrze auta:

 1. Wentylacja krzyżowa

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na szybkie schłodzenie wnętrza auta jest wentylacja krzyżowa. Polega ona na:

 • otwarciu okna pasażera po jednej stronie auta (np. z przodu),
 • otwarciu i zamykaniu drzwi kierowcy kilkukrotnie.

Ten zabieg pozwala na wypchnięcie gorącego powietrza z wnętrza pojazdu i zastąpienie go świeżym, chłodniejszym powietrzem z zewnątrz.

 1. Zakrywanie szyb i deski rozdzielczej

Stare, ale skuteczne rozwiązanie to używanie osłon przeciwsłonecznych na szyby oraz nakrywanie deski rozdzielczej ręcznikiem lub specjalnymi matami odbijającymi promienie UV. Można także:

 • Zamontować rolety na boczne szyby,
 • Używać mat refleksyjnych na przednią szybę.

Te akcesoria znacznie ograniczają nagrzewanie się wnętrza samochodu.

https://carsmile.pl/oferta/bmw/i4/sedan-leasing-wynajem-dlugoterminowy

 1. Użyj klimatyzacji w obiegu zamkniętym

Przed ruszeniem w podróż warto uruchomić klimatyzację na kilka minut. Aby zrobić to efektywnie otwórz wszystkie drzwi na moment, aby wypuścić gorące powietrze. Następnie uruchom silnik i włącz klimatyzację na pełną moc z wylotem skierowanym na nogi przez pierwsze dwie minuty. Aby klimatyzacji była wydajniejsza ustaw obieg zamknięty. Pozwoli to na szybsze schłodzenie powietrza w kabinie.

 

Bezpieczne używanie klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie jest niezastąpiona podczas upalnych dni, jednak ważne jest, aby używać jej bezpiecznie i odpowiedzialnie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci korzystać z klimatyzacji w sposób bezpieczny dla zdrowia:

 

 1. Stopniowe schładzanie

Zbyt szybkie schładzanie wnętrza samochodu może spowodować szok termiczny, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Najlepiej jest stopniowo obniżać temperaturę, aby organizm mógł się do niej przyzwyczaić. Ustaw najpierw klimatyzację na umiarkowany poziom i stopniowo zwiększaj chłodzenie. Jednak nie można przesadzać ze byt dużym obniżeniem temperatury, kiedy na zewnątrz panuje upał – radzimy w takich warunkach nie schodzić poniżej 21-22 st. C.

 1. Regularne serwisowanie klimatyzacji

Regularne serwisowanie klimatyzacji jest kluczowe dla jej bezpiecznego i efektywnego działania, ale także dla naszego zdrowia. Zadbaj o to, aby układ klimatyzacji był regularnie czyszczony i odgrzybiany. Zanieczyszczona klimatyzacja może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie czy infekcje górnych dróg oddechowych.

https://carsmile.pl/oferta/bmw/x6/suv-leasing-wynajem-dlugoterminowy

 1. Unikanie bezpośredniego nawiewu

Bezpośredni nawiew zimnego powietrza na ciało może prowadzić do przeziębień czy bólów mięśni, a w skrajnych przypadkach porażenia nerwów, co wiąże się z długotrwałym leczeniem. Ustaw nawiewy tak, aby powietrze rozchodziło się po wnętrzu samochodu, a nie było skierowane bezpośrednio na pasażerów. To pomoże uniknąć dyskomfortu i problemów zdrowotnych.

 1. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności

Klimatyzacja może wysuszać powietrze we wnętrzu samochodu, co może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych i skóry. Utrzymuj odpowiednią wilgotność, używając nawilżaczy powietrza lub po prostu pijąc dużo wody.

 

Jak zapobiegać szybkiemu nagrzewaniu się samochodu

Jak to mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć problemu ze zbyt nagrzanym wnętrzem samochodu, warto podjąć kilka kroków zapobiegawczych. Oto kilka porad, które pomogą utrzymać niższą temperaturę wewnątrz auta podczas słonecznych dni:

 1. Parkowanie w cieniu

Najprostszym sposobem na zapobieganie nagrzewaniu się samochodu jest parkowanie w cieniu. Wybieraj miejsca parkingowe z dala od bezpośredniego słońca, najlepiej pod drzewami lub w zadaszonych miejscach. Jeśli nie ma takiej możliwości, rozważ użycie przenośnych parasoli lub markiz, które można rozłożyć nad samochodem.

 

 1. Używanie osłon przeciwsłonecznych

Stosowanie osłon przeciwsłonecznych na przednią i tylną szybę może znacząco obniżyć temperaturę wewnątrz samochodu. Te proste akcesoria odbijają promienie słoneczne, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem. Na rynku dostępne są również osłony na boczne szyby, które dodatkowo poprawiają komfort.

 1. Parkowanie tyłem do kierunku słońca

Auto najszybciej nagrzewa się przez przednią szybę samochodu. Ponadto wiele aut ma tylne i boczne szyby przyciemniane, dlatego warto korzystać z takich udogodnień i parkować samochód tyłem do słońca, jeśli nie uda się znaleźć zacienionego miejsca.

 

 1. Korzystanie z wentylacji zewnętrznej

Podczas parkowania w upalne dni można również lekko uchylić okna, aby zapewnić minimalną cyrkulację powietrza. Istnieją specjalne nakładki na okna, które umożliwiają uchylenie ich na kilka centymetrów bez ryzyka włamania lub dostania się do wnętrza kabiny deszczu czy kurzu.

https://carsmile.pl/oferta/mercedes-benz/glc/coupe-leasing-wynajem-dlugoterminowy

Stosowanie powyższych metod pozwoli na skuteczne i bezpieczne schłodzenie samochodu przed podróżą oraz zapobiegnie jego szybkiemu nagrzewaniu się podczas upalnych dni. Pamiętaj, że komfortowa temperatura wewnątrz samochodu ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.