Osoba fizyczna
Na firmę
Nasz doradca porówna dla Ciebie wybrane samochody
Możemy porównać dla Ciebie jednocześnie maksymalnie 3 oferty, przejdź do porównania.
Dodaj przynajmniej 2 oferty, które mamy dla Ciebie porównać.
Wpis
Jedziesz na wakacje za granicę? O tych (nietypowych) przepisach musisz pamiętać
26
lip 2021

Abstrahując od regulacji i obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, wiele krajów europejskich ma też nietypowe – z punktu widzenia polskiego kierowcy – przepisy drogowe. Czasem może się też zdarzyć tak, że policjant podczas kontroli zażąda okazania np. dodatkowego kompletu żarówek lub kamizelek... spełniających określone normy i w przypadku ich braku będzie chciał wlepić mandat

Czasy mamy jakie mamy, na razie (stan na przełom lipca i sierpnia 2021) jeszcze podróżować po Europie można w miarę swobodnie. W tym miejscu nie będziemy się jednakże zajmować obostrzeniami związanymi z pandemią, gdyż te potrafią się zmieniać niemal z dnia na dzień. Nie, tym razem przyjrzymy się zagranicznym przepisom drogowym, które warto znać, wybierając się na urlop. Drugi miesiąc wakacji to tzw. zmiana turnusów, a zatem i kolejna fala wyjeżdżających. I choć przypuszczamy, że wielu urlopowiczów zostanie (znowu) w kraju, to jednak część postanowi własnym samochodem wybrać się za granicę. I całkiem słusznie.

W niniejszym zestawieniu przypomnimy ograniczenia prędkości obowiązujące w kilku krajach chętnie odwiedzanych latem przez kierowców z Polski. Zajrzymy też do regulacji związanych z dodatkowym wyposażeniem, jakie obowiązuje w danym państwie. I owszem, zdajemy sobie sprawę z tego, że w myśl Konwencji wiedeńskiej samochód tak naprawdę musi mieć na pokładzie jedynie te elementy, które obowiązują w kraju jego rejestracji – realia są jednak takie, że zagraniczna policja lubi czasem sprawdzić, czy samochód na obcych „blachach” też został wyposażony w to, co trzeba. Część zagranicznych funkcjonariuszy Konwencji nie zna, część zna, ale udaje, że nie pamięta – w związku z tym naszym zdaniem (choć w teorii przepisy są po stronie tych, którzy jadąc za granicę, mają w aucie jedynie to, czego wymagają polskie przepisy) dla świętego spokoju lepiej zabrać ze sobą wymagany ekwipunek. Po pierwsze, wyjdzie zazwyczaj taniej niż mandat, po drugie – jeśli zagraniczny policjant się uprze, to mandat wystawi tak czy inaczej. Owszem, karę dałoby się zapewne w myśl Konwencji anulować, ale mogłoby to wymagać np. jeżdżenia po zagranicznych sądach. Nie ma to chyba większego sensu, nie mówiąc już np. o dodatkowych kosztach związanych z taką imprezą. Ważne: pamiętaj też o tym, by za granicę zabrać ze sobą polisę OC i dowód rejestracyjny pojazdu – w Polsce tych dokumentów (a od niedawna także i prawa jazdy) wozić już nie trzeba, w związku z czym niektórzy zapominają o nich także podczas wyjazdu za granicę. Pamiętaj: jeśli poruszasz się autem w leasingu/najmie, możesz pomyśleć o upoważnieniu od leasingodawcy, i to najlepiej sporządzonym w języku kraju, do którego się wybierasz.

Jak czytać poniższe zestawienie? Ograniczenia prędkości dotyczą auta do 3,5 t oraz następujących dróg: miasto/poza miastem/autostrada. Podajemy też, w jakim kraju drogi są płatne i sprawdzamy, jakie dodatkowe wyposażenie może w danym państwie obowiązywać.

 

Austria

Ograniczenia prędkości: 50/100/130 km/h. Autostrady płatne w formie winiet przyklejanych na szybę lub tzw. e-winiet (te drugie należy wykupić odpowiednio wcześnie przed wyjazdem). Dodatkowo płatne niektóre tunele, alpejskie drogi i przełęcze. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki. Zalecane jest posiadanie zestawu zapasowych żarówek (nie dotyczy lamp, w których źródłem światła są np. ksenony lub LED-y). W przypadku awarii/wypadku każdy, kto opuszcza samochód i porusza się po jezdni lub w jej obrębie musi założyć kamizelkę ochronną.

 

Chorwacja

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h (dla kierowców poniżej 25. roku życia na autostradzie 120 km/h, drogi ekspresowe – 110 km/h). Autostrady płatne na bramkach. Od czerwca 2020 r. zniesiono opłatę za przejazd mostem łączącym wyspę Krk ze stałym lądem. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila (dla kierowców poniżej 25. roku życia – 0,0). Obowiązkowe wyposażenie: brak, choć zestaw żarówek jest zalecany. W przypadku awarii/wypadku każdy, kto opuszcza samochód i porusza się po jezdni lub w jej obrębie musi założyć kamizelkę ochronną. Dotyczy także terenu zabudowanego.

 

Czechy

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h. Autostrady płatne w formie e-winiet, tradycyjne nalepki zniknęły wraz z początkiem 2021 r. Opłata 10-dniowa to, w przeliczeniu, ok. 50-55 zł. Część odcinków jest bezpłatna (onaczenie „Bez poplatku”), dotyczy np. odcinka autostrady D1 od granicy w Gorzyczkach do Ostrawy. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,0 promila. Jazda na światłach – przez cały rok. Obowiązkowe wyposażenie: brak. W przypadku awarii/wypadku każdy, kto opuszcza samochód i porusza się po jezdni lub w jej obrębie musi założyć kamizelkę ochronną, dotyczy także terenu zabudowanego.

 

Francja

Ograniczenia prędkości: 50/80 lub 90 (zależy od departamentu; w razie wątpliwości jedź... wolniej)/130 km/h. Limity są niższe w czasie opadów deszczu oraz dla kierowców z krótkim stażem (poniżej 3 lat) wynoszą na autostradzie 110 km/h. Autostrady płatne na bramkach (uwaga: ceny są jednymi z wyższych w Europie); niektóre odcinki są darmowe (np. obwodnice miast). Dodatkowo płatne są niektóre tunele (np. Fréjus oraz Mont Blanc), a także mosty. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila, w przypadku kierowców ze stażem poniżej 3 lat – 0,2 promila. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne dla każdej osoby w pojeździe. W przypadku awarii/wypadku każdy, kto opuszcza samochód i porusza się po jezdni lub w jej obrębie musi założyć kamizelkę ochronną, dotyczy także terenu zabudowanego. Zakaz używania urządzeń z funkcją ostrzegania o pomiarach prędkości oraz... spożywania jedzenia za kółkiem. Obowiązek posiadania jednorazowego alkotestu został zniesiony w 2020 r., choć za złamanie tego przepisu i tak nie groziły mandaty. Uwagą na ogromną liczbę stałych i przenośnych fotoradarów. Wjazd do części miast, w tym do Paryża, wymaga wykupienia tzw. eko-naklejki.

 

Niemcy

Ograniczenia prędkości: 50/100/brak (zalecane – 130 km/h). Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila. Kierowcy w wieku do 21 lat – 0,0. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Kamizelki muszą spełniać określoną normę oraz być przechowywane w aucie, a nie np. w bagażniku. Wjazd do centrów wielu miast możliwy jest tylko dla aut z zieloną tzw. plakietką ekologiczną (Umweltplakette; do kupienia np. na stacjach kontroli pojazdów i serwisach samochodowych – zazwyczaj 7-10 euro). Przenośne fotoradary często ustawiane są na autostradach w miejscach, gdzie akurat obowiązuje czasowe ograniczenie np. ze względu na prace drogowe. Uwaga: odcinek A12 w pobliżu granicy z Polską w Świecku znajduje się w przebudowie, co w określone dni oznacza ogromne korki.

 

Słowacja

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h. Autostrady płatne w formie e-winiet, wygodna forma zakupu – internet (www.eznamka.sk). Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,0 promila. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne, zalecane jest posiadanie ze sobą kompletu zapasowych żarówek.

 

Słowenia

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h. Drogi ekspresowe – 110 km/h. Autostrady płatne w formie winiet przyklejanych na szybę. Warto się w nie zaopatrzyć najpóźniej na granicy, gdyż jazda bez ważnej naklejki oznacza ryzyko wysokiego mandatu. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila, kierowcy z z krótkim stażem oraz ci w wieku do 21 lat – 0,0. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne, zalecane jest posiadanie ze sobą kompletu zapasowych żarówek.

 

Węgry

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h. Drogi ekspresowe – 110 km/h. Autostrady płatne w formie e-winiet. Uwaga: warto dokładnie sprawdzić dane, które trafiają do systemu – wystarczy bowiem niechcący podać błędne oznaczenie kraju (np.SK zamiast PL), w którym auto jest zarejestrowane, by dostać mandat. I to nawet w sytuacji, gdy reszta numeru (litery/cyfry) została wypełniona prawidłowo. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,0 promila. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne, zalecane jest posiadanie ze sobą kompletu zapasowych żarówek.

 

Włochy

Ograniczenia prędkości: 50/90/130 km/h. Autostrady w większości przypadków płatne na bramkach; jedne z droższych w Europie. Dodatkowo zapłacisz za przejazd wybranymi tunelami i przełęczami oraz drogami wysokogórskimi. Maks. stężenie alkoholu we krwi: 0,5 promila, kierowcy z z krótkim stażem (do 3 lat) – 0,0. Obowiązkowe wyposażenie: kamizelki ochronne.

Chcesz poznać naszą aktualną ofertę nowych samochodów?
Dziękujemy za zostawienie swoich danych. Skontaktujemy się z Tobą bezzwłocznie
Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód według Twoich potrzeb.